VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Břehy: Po zateplení školy chtějí postavit také novou halu

Břehy – Pardubický deník pokračuje s projektem Starosti (nových) starostů, který má za cíl čtenářům představit nové vedení v jednotlivých městech či obcích okresu. Ve čtvrtek odpovídá starosta Břehů u Přelouče Petr Morávek.

18.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Jméno: Petr Morávek
Datum a místo narození:
16. 8. 1954 v Pardubicích
Rodinný stav: ženatý, dvě děti
Původní povolání: projektant
Politická strana: ODS

Jaké budou vaše první kroky ve funkci starosty?
Dohlédnout na dokončení zateplení základní školy se vším, co s tím souvisí. Škola prochází rozsáhlou opravou, po které bude zase sloužit řadu příštích desetiletí. Břehy se rozrůstají o několik desítek nových domů a škola zůstává jedním z pilířů rozvoje obce. Bez fungující moderně vybavené školy si rozvoj obce snad ani nelze představit. A hlavně – je to pro naše děti, pro naši budoucnost.

Jaké projekty budete připravovat jako první?
O prioritách rozhoduje celé zastupitelstvo obce. Nicméně první akcí příštího roku, po dokončení školy, bude nejspíš příprava a výstavba malé přetlakové haly pro tenis a volnočasové sporty. Záměr byl již schválen a nyní se budou vyjasňovat technické podrobnosti, nákup, umístění a provoz v návaznosti na Autokemp Buňkov a cestovní ruch. Ten ročně navštíví skoro šest tisíc turistů, což je v porovnání s počtem 120 tisíc turistů, kteří navštíví celý kraj, docela slušné číslo.

Ve kterých projektech budete pokračovat z předchozího volebního období?
V příštích letech chceme pokračovat na přípravě budoucí výstavby nové mateřské školy s kapacitou asi 50 dětí, která by nahradila starou mateřskou školku s omezenou kapacitou. Uvolnění staré školky, po výstavbě nové, by umožnilo její přestavbu na centrum pro seniory s možností jejich dočasného ubytování. Tím bychom efektivně řešili dva problémy najednou. V minulém období obec zakoupila do svého majetku areál historického mlýnu na Výrově s malou vodní elektrárnou, kterou provozujeme. Ta je poslední dochovanou větší stavbou na Opatovickém kanálu - státní technické památce a přírodní doméně kraje.

Zde patří obdiv dílu Pernštejnů, kteří před staletími skoro v rovině dokázali využít převýšení kanálu 5,3 metru a v tomto místě iniciovali vznik tak zajímavé stavby, jakou mlýn ve Břehách na Výrově byl, je a bude. Základové kamenné zdivo mlýnu pamatuje již řadu staletí a mlýn býval největším podnikem Přeloučska již kolem roku 1575. V obytném objektu mlýnu jsme zrekonstruovali několik zajímavých bytů pro občany, kteří si některé koupili do svého vlastnictví. Tím se vrací do mlýnu život a areál se stává nedílnou součástí obce. Dvakrát jsme na tyto záměry nebyli úspěšní se získáním dotace z Regionálního operačního programu při NUTS II. Třeba se nám to, bude-li možnost, příště podaří potřetí alespoň na část z nich.

Který projekt z uplynulého volebního období se nejvíce povedl?
V Autokempu Buňkov jsme vybudovali novou ubytovnu s osmi bezbariérovými apartmány, takže se u nás mohou rekreovat i vozíčkáři. Ve Břehách se staví skoro třicet nových rodinných domů na parcelách, které jsme ve své režii připravili včetně veškeré infrastruktury. Koupili jsme starý mlýn, jehož historie sahá až do dob Pernštejnů, a zachránili ho pro budoucí pokolení. Naším přičiněním zde vzniklo i několik zrekonstruovaných bytů. Dokončujeme zateplení školy spojené s modernizací interiérů. I v době krize jsme se snažili udržet přiměřené pracovní příležitosti v technických službách obce. Posouzení, co se povedlo a co ne, je a bude spíš na občanech.

18.11.2010
SDÍLEJ:
Jan Matuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pardubice - Volební komisaři navštěvovali s přenosnou urnou také domácnosti voličů, kteří si o to požádali. Jednalo se zejména o hůře pohyblivé seniory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení