Reportéři Seznamu Sabina Slonková a Jiří Kubík našli ve Švýcarsku syna Andreje Babiše, kterého se Policie České republika "snaží" marně vypátrat a vyslechnout už dva roky. Mladý muž reportérům uvedl, že byl unesen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo a další závažné skutečnosti. Kvůli podezření z dotačního podvodu premiéra Andreje Babiše policie trestně stíhá. Zjištění popsaná v reportáži vyvoala bouři na české politické scéně. V Pardubicích už rezonuje i v lokálním politickém dění.

František Brendl (Pardubáci společně) v úterý rozeslal otevřený dopis, kterým vyzývá politické strany i členy hnutí ANO k novému jednání o radniční koalici s poukazem na alarmující zjištění a mafiánské praktiky, které naznačuje reportáž.

"Ve světle nových skutečností a informací Vás, nově zvolení zastupitelé Pardubic, vyzýváme, abyste zvážili skutečnosti, které vyplavaly na povrch až po Vašich podpisech koaliční smlouvy s hnutím ANO 2011," říká Brendl.

"Pojďme znovu usednout k jednacímu stolu a ukažme, že nám etika, mravnost, či morálka nejsou cizí a že se nedáme zastrašit anebo koupit za nějakou trafiku. Politická kultura se nyní dostala již na samotné dno, proto na Vás apelujeme, nepodporujme mafiánské praktiky a společně vytvořme co nejlépe fungující koaliční model pro Pardubice, který nebude ve stínu předsedy hnutí ANO a předsedy vlády ČR, Andreje Babiše a jeho již prokazatelně protiprávních činů. … Apelujeme zároveň i na ty, kteří v dobré víře kandidovali za hnutí ANO, aby na základě dnešních informací z médií zvážili své setrvání v zastupitelském klubu ANO a začali se společně s námi podílet na skutečném řízení města bez Andreje Babiše a jeho protiprávních praktik. Pro takové zastupitele jsou dveře našeho sdružení a zastupitelského klubu Pardubáci společně otevřeny," uvádí v otevřeném dopise František Brendl.

Možná podoba nového obchodního, bytového a administrativního komplexu na místě bývalého lihovaru a autobusového nádraží v Pardubicích.
Místo lihovaru v Pardubicích vyroste další obchoďák, kanceláře a byty

Reakce politické scény v Pardubicích:

Radniční koalice (ANO + ODS + SPP+ Koalice pro Pardubice + ČSSD) zatím zaujímá spíše opatrný postoj.

"V prohlášení vidím rétoriku pana Brendla, kterou se snažil na sebe upozornit uplynulé čtyři roky a občany zastrašit takzvanou pobočkou Agrofertu. Prohlášení je jasná politická agitace a tu nebudu více komentovat," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Bez reakce zatím zůstává dopis třeba ze strany ODS. "Na otevřenou výzvu Františka Brendla zatím nebudeme nijak reagovat," uvedl za zastupitelký klub ODS Petr Kvaš.

"Oba zastupitelé jsme koaliční dohodu podepsali. Nevidím důvod proč by se toto mělo promítat do politického uspořádání v Pardubicích, když jsme poctivě probrali personálie i programové shody. Je to stejné jako konec někdejšího premiéra Nečase v čele ODS. V regionech to také na lokální politiku dopad nemělo," uvedl Jakub Rychtecký (ČSSD).

"Já osobně očekávám, jak se k tomu postaví vlastní hnutí ANO. Jejich vyjádření poté může mít vliv na regionální politiku, například i v Pardubicích. Zatim musím říct, že mě zklamalo vyjádření pana Faltýnka a Brabce, kteří sdělili, že poslanecký klub jako jeden muž stojí za Andrejem Babišem," uvedl Vít Ulrych za Koalici pro Pardubice.

"Jedna věc je, co se děje na vládní úrovni, druhá věc je komunální politika. Pro mě je dost těžké toto hodnotit. Je to vážná věc, ale jak dalece patří do komunální politiky, na to je ještě brzy," uvádí další Tomáš Pelikán (Sdružení pro Pardubice).

Východočeské divadlo Pardubice a komedie Z postele do postele.
Festival láká na nejlepší komedie