Nejen získaná praxe, vyplnění volného času, ale také peníze lákají studenty na letních brigádách. A právě červen je již nejzazší termín, kdy se studenti středních škol či jejich absolventi poohlíží po nějaké obdobné práci. Ne všichni zájemci jsou však uspokojeni.

Zajímavá místa jsou již obsazena

„V minulém týdnu jsem úspěšně složil maturitní zkoušku a teď jsem zvládl i přijímačky na vysokou školu. Učení mám tedy za sebou, a tak bych si chtěl před nástupem na školu vydělat nějaké peníze. Zjistil jsem, že ale sehnat brigádu není zase až tak úplně jednoduché,“ řekl našemu Deníku devatenáctiletý Roman Truhlář z Pardubic.

Ten se prý začal o brigádu zajímat až v době, kdy si splnil všechny školní povinnosti. „To bylo pochopitelně prioritní. Teď, když už mám maturitu, tak se mohu věnovat dalším věcem. Bohužel, na několika místech, kde jsem se o brigádu ucházel, jsem nepochodil. Už prý měli plno,“ dodal úspěšný maturant.

Stejně starý Lukáš měl oproti svému kamarádovi větší štěstí. Ten se totiž „upíchl“ hned na první pokus. „Zašel jsem do firmy, o které vím, že brigádníky přijímá. Prakticky hned jsme se domluvili. Dokonce i za poměrně slušných podmínek,“ řekl nám Lukáš.

Zaměstnavatelé chtějí praxi, studenti ji nemají kde získat

Pardubice – Problém se sháněním odpovídající brigády ale mají i studenti vysokých škol.
„Nabídek je hrozně málo. Co vím, tak brigádu těžko shání i hodně mých kamarádů. Sleduji inzertní servery a tam se obvykle objevují pouze nabídky na roznášení letáků. A nejhorší je, že inzeráty občas lžou! Nabízejí práci v kanceláři, ale později se dozvíte, že se jedná o aktivní nabízení různých produktů lidem na ulici,“ postěžovala si Tereza, která studuje politologii a španělštinu.

Na žádost prý často ani neodpoví

Podle mladé studentky je problémem také fakt, že spousta zaměstnavatelů ani není schopná na žádosti o práci odpovědět. „Nejvíce mě ale překvapilo, když jsem viděla inzerát, který nabízel neplacenou brigádu. Jednalo se o psaní článků pro jeden internetový magazín, který by zájemci o tuto práci nehradil ani náklady na cestování a vstupenky,“ potvrdila Tereza.
Studentka politologie a španělštiny by měla mít oproti svým vrstevníkům výhodu v tom, že před časem v Praze úspěšně absolvovala průvodcovský kurz.

„Bohužel mi všude řekli, že požadují praxi. Kde ji mám ale získat, když mě v tomto odvětví nikdo nezaměstná,“ uzavřela Tereza.
Někteří studenti ale berou nedostatek pracovních příležitostí s humorem.
„Já práci nesháním, ale nějakou bych bral. Pokud možno, aby se tam nemuselo moc pracovat, ale aby dobře platili. A samozřejmě, abych tam mohl chodit, kdy se mi zachce,“ reagoval student České zemědělské univerzity v Praze Tomáš Škoda.

Nabídka přichází třeba týden předem

„Já bych neřekla, že by naše agentura zaznamenala nějaký úbytek brigád. Zhodnotit to ale budeme moci až po letních prázdninách, protože nabídky na většinu krátkodobých prací přichází třeba jen týden předem. Pravdou ale je, že studentů, kteří by sháněli práci, k nám příjde spíš menšina. Naše služby využívají především lidé registrovaní na úřadu práce,“ pravila Aneta Klementová z pardubické pobočky jedné z personálních agentur.

Podle Klementové společnost nejčastěji nabízí práci ve výrobě, na stavbě, prodej předmětů pro charitu nebo práci pro hostesky.

Lukáš Dubský, Jan Šafář