VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bronzová křtitelnice ze 16. století vyniká svou velikostí

Pardubice - Jaký je osud exponátu z výstavy Východočeského muzea na pardubickém zámku?

23.7.2012
SDÍLEJ:

Detail křtitelnice ukazuje znak rodu Pernštejnů - zubří hlavu a také nápis: "Vilém z Pernštejna a na Helfenštejně léta páně XVCXVO"Foto: Vilém Maryška

Psal se rok 1515 a nad Pardubicemi vládl bezmála pětadvacet let Vilém z Pernštejna. Z malého a nevýznamného poddanského městečka během té doby vytvořil město, které se mělo stát reprezentační a prosperující rezidencí tehdy jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších panských rodů v zemi.
Pan Vilém svým nákladem kolem Pardubic vybudoval důkladné opevnění, nově zformoval půdorys města, upravil vodní toky, městu dal řadu privilegií. Pan Vilém pamatoval i na povznesení duchovní péče a církevní správy. Přestavěl starý farní kostel Zvěstování Panny Marie a postavil nový kostel svatého Bartoloměje a u něj klášter minoritů, aby ve městě zajistil i katolickou bohoslužbu. Na předměstí založil nový kostel svatého Jana Křtitele, k němuž z města přesunul hřbitov a jako projev křesťanského milosrdenství tu zřídil též špitál pro chudé a nemohoucí.

Zakladatelské dílo pana Viléma vrcholilo kolem roku 1515. Toho roku mimo jiné  upravil podruhé svou závěť, v níž rozdělil ohromný majetek mezi syny Jana a Vojtěcha.
Obdaroval toho roku i zdejší minority a také pardubickou farnost. Do farního chrámu totiž nechal zhotovit novou křtitelnici.

Křtitelnici vyrobila pardubická huť

Křtitelnice Viléma z Pernštejna je na rozdíl od tehdy obvyklých cínových křtitelnic z bronzu. Byla zhotovena stejnou technikou, jako se odlévaly zvony a děla. Vytvořila ji zřejmě místní huť, o níž máme v dochovaných dokumentech první zmínku z roku 1507, kdy v ní pracoval mistr Řehoř (Gregor). Ten byl asi i zhotovitelem oné křtitelnice. Huť se nacházela podle všeho někde u dnešní Sukovy třídy, přibližně v prostoru ústí ulice Na Hrádku až Pernerovy ulice.


Křtitelnice darovaná městu panem Vilémem není nijak mimořádná svou výzdobou. Kromě užitého materiálu a techniky zhotovení vyniká spíše velikostí.

Zvoncovitý kotel („studnice") pro svěcenou vodu stojí na třech nohách, jež mají tradiční podobu lví tlapy, která vyrůstá u dna studnice z hlavy vlasatého a vousatého muže.

V horním obvodovém pásu studnice je šestkrát zobrazena zubří hlava s houžví v nozdrách, kterou mají páni z Pernštejna ve znaku. Pod zubřími hlavami je mezi linkami pás s nápisem v gotických minuskulách. Obsahuje jméno donátora a letopočet vzniku díla – „Vilém z Pernštejna a na Helfenštejně léta páně XVCXVO." Aby tento stručný text vyplnil celý obvod, opakuje se ještě jednou. V obou verzích se objevují drobné odchylky a tu a tam přehozená písmena. Z horní hrany studnice vyčnívají dvě ozdobná oka, k nimž bylo možná připojeno víko, které se ale nedochovalo. To dnešní je z pozdější doby.

Nejstarší památka kostela

Křtitelnice pana Viléma sloužila ve farním kostele Zvěstování Panny Marie sedmnáct let. Roku 1532 uzavřel Vojtěch z Pernštejna smlouvu s klášterem minoritů a přestěhoval jej ke kostelu Zvěstování Panny Marie, zatímco se fara přemístila k většímu kostelu svatého Bartoloměje. Přesunulo se i vybavení kostela a tedy i křtitelnice.

Inventář pardubických kostelů se několikrát zásadně změnil, ale křtitelnice Viléma z Pernštejna tu stojí jako nejstarší památka kostela dosud.

A jak mi sdělil pan arciděkan, při významných křesťanských svátečních příležitostech, jako je například Bílá sobota,  se užívá dodnes.

Křtitelnici Viléma z Pernštejna si nyní mohou prohlédnout návštěvníci výstavy „Pardubice v době pánů z Pernštejna", kam ji laskavě zapůjčil pardubický arciděkanský úřad při zdejší římskokatolické farnosti.
Výstava bude na zámku k vidění do 28. října každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

František Šebek, historik 

Autor: Redakce

23.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Potopa na úřadu UMO2 v Pardubicích.
5

Voda v Pardubicích vytopila radnici "na dvojce"

Rosice: Nováčkovský elán střídali penaltoví čarostřelci

/FOTBALOVÁ HODNOCENÍ/ Okysličení. Nováček, který vede soutěž bez jediné prohry v základní hrací době. TJ Sokol Rosice se vrátil po dvou letech vrátil do krajských soutěží. A na podzim si v I. B třídě počínal jako v loňské sezoně v okresním přeboru. Trenér JIŘÍ TESAŘ měl trochu ulehčenou práci, protože jeho svěřenci se na restart velmi těšili. To se odrazilo v nástupu. Pak už „jen“ stačilo udržovat oheň…

Autobusové nádraží bude muset změnit své místo

Pardubice – Krajské město pravděpodobně přijde o autobusové nádraží dříve, než se čekalo. Nový majitel pozemků má připraven rozvojový plán, který s autobusovým nádražím nepočítá.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Adventní měsíc pod děravými koši je ve znamení aprílového počasí

Pardubice – Je za námi druhý adventní víkend, ale na basketbalové palubovky jakoby se vrátil apríl. Výsledky totiž vypadají jako střídání slunce a deště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT