O tom, jaký bude další osud Výstavního a společenského centra Ideon, může napovědět už dnešní jednání Rady města Pardubic.

Dvě varianty ve hře

Ve hře jsou v současné době dvě varianty. Buď bude Ideon prodán stávajícímu nájemci – společnosti Pardubická veletržní a výstavní, která má objekt v dlouhodobém pronájmu až do roku 2093, nebo dostanou prostor právníci.

Město totiž zvažuje žalobu, která by v konečném důsledku umožnila vypovědět tuto dlouhodobou nájemní smlouvu. Podle některých právních výkladů lze smlouvu vzhledem k její délce považovat za neurčitou, tudíž ji lze s výpovědní lhůtou ukončit. U smlouvy na dobu určitou to obecně není možné.

„Stále věřím ve zdravý rozum radních a zastupitelů města. Myslím, že prodej Ideonu by byl v současné době určitě oboustranně lepším řešením, než se pouštět do nějakých soudních tahanic,“ nechal se slyšet současný nájemce Ideonu, jednatel společnosti Pardubická veletržní a výstavní Petr Vašíček.

„Pokud by se nakonec město rozhodlo Ideon neprodat, nastala by právní bitva. Přiznám se, že bych sám raději upřednostňoval cestu dohody než vzájemné konfrontace, která by ničemu neprospěla,“ prohlásil Petr Vašíček.

„Jestliže se ale město rozhodne, že půjde do soudního sporu, fakticky tím zastaví chystanou rekonstrukci objektu, konkrétně třetí etapu zateplení. Oprava obvodového pláště je nezbytná, protože do Ideonu zatéká,“ vysvětlil nájemce výstavního a společenského centra. „Naše firma chce letos do této rekonstrukce investovat 5,2 milionu korun. Pokud by město Ideon neprodalo, samozřejmě bychom od této investice upustili,“ sdělil Petr Vašíček.

Po dnešním jednání Rady města Pardubic by o Ideonu mělo rozhodnout zastupitelstvo v úterý 29. března. „Uvidíme, zda se město vydá cestou spolupráce nebo konfrontace,“ dodal nájemce Ideonu.

Bude právní bitva?

„Od právního oddělení magistrátu jsem dostal k dispozici rozsáhlý materiál, který se zabývá celou historií pardubického Ideonu. Pokud bych měl po jeho prostudování pocit, že jsou oprávněné důvody k vypovězení stávající nájemní smlouvy, můžeme zvolit formu žaloby. Jestliže z materiálu získám pocit, že by to bylo až příliš komplikované a čekal by nás dlouhý soudní spor, tak za sebe říkám, že bych se přiklonil spíše k prodeji Ideonu. Rozhodně bych nerad, aby pak měl někdo dojem, že chceme s podnikatelskou sférou ve městě válčit. Myslím, že máme dost dalších problémů, které je třeba řešit,“ vyjádřil se náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.

Hlavně nepřijít o sál

„Kdyby skutečně došlo na prodej Ideonu, je třeba smluvně ošetřit, aby dál sloužil svému účelu, aby město nepřišlo o kvalitní sál, kde se dají pořádat různé kulturní a společenské akce,“ uzavřel náměstek pardubické primátorky Štěpánky Fraňkové.