Po pondělních primárkách ODS, které rozhodly, že stranickým lídrem ve volbách do pardubického zastupitelstva se stal současný náměstek pardubického primátora Alexandr Krejčíř, už se po městě začaly rojit spekulace, co to bude znamenat pro povolební rozvržení sil na pardubické radnici.

„V současné době rozhodně s nikým nevyjednávám o možné povolební spolupráci. Každá koalice se tvoří až poté, co jsou známy výsledky voleb,“ konstatoval lídr kandidátky ODS Alexandr Krejčíř.

„Momentálně je pro nás koaličním partnerem Sdružení pro Pardubice. Samozřejmě i nás bude zajímat, jak bude vypadat jejich kandidátka, stejně jako v případě ostatních politických stran,“ poznamenal Alexandr Krejčíř.

„Rezolutně odmítám, že bych někomu něco nabízel. Tyto spekulace mi vadí a nevím, z čeho vycházejí,“ nechal se slyšet současný náměstek pardubického primátora.

„Důrazně se ohrazuji proti tvrzení, že bychom něco vymýšleli se současným náměstkem Pardubického kraje Janem Tichým z ČSSD. Hovoří se o něm sice jako o možném lídrovi sociálnědemokratické kandidátky ve volbách do zastupitelstva, ale nemůžeme předjímat, jak dopadnou primárky v ČSSD,“ pravil Alexandr Krejčíř.

„Určitě ale spolu nejsme nijak spojeni. Setkávali jsme se pouze pracovně, když jsme řešili problémy, které se týkaly kraje a města,“ podotkl lídr kandidátky ODS, pro něhož je absolutně nepřijatelná otevřená povolební spolupráce s KSČM. „Taková koalice je opravdu hodně velkou utopií,“ dodal Alexandr Krejčíř.

„Nebránila bych se ani velké otevřené koalici. V současné době by to možná v Pardubicích vůbec nebylo na škodu. V některých případech by to podle mého názoru znamenalo snazší prosazení některých věcí i větší zodpovědnost některých stran při řešení různých problémů,“ uvedla současná náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková, která je jedničkou na kandidátce Sdružení pro Pardubice.

„Velké koalice podle mého názoru nejsou zrovna ideální. Pořád věřím, že voliči pochopí, že je čas na změnu garnitury na radnici,“ pravil šéf Zastupitelského klubu ČSSD Jindřich Tauber, o němž se hovoří jako o možném rivalovi Jana Tichého v primárkách ČSSD.

„Všechno závisí na výsledku voleb. Když vyjádřím svůj čistě osobní názor, tak bych nechtěl být účasten koalice s oběma aktuálně vládnoucími stranami. Za současnou koalicí je vidět řada problémů. Možná by pak byla cítit snaha rozložit je také na nás,“ přemítal Jindřich Tauber.

„V tuto chvíli si nedokážu představit koalici s ODS. V případě KSČM nepředpokládám, že by tato strana udělala ve volbách do zastupitelstva nějaký velký výsledek. Líbila by se mi koalice ČSSD s nějakými nezávislými osobnostmi a další menší politickou stranou. To jsou ale samozřejmě pouhé spekulace. Konečné rozhodnutí bude na voličích,“ dodal Tauber.
Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý včera nebyl k zastižení.