„Současný stav a umístění Pardubické nemocnice je nevyhovující. Aktuální trendy poskytování lékařské péče vyžadují naprosto odlišné řešení budov než v dosavadním areálu v Kyjevské ulici a rekonstrukce stávajících objektů je podle těchto trendů neproveditelná," nechal se slyšet pardubický lékař a současně městský radní Vítězslav Novohradský (CSSD).

Proto chce do pondělní rady předložit návrh, který náměstkyni pardubického primátora Heleně Dvořáčkové (ANO) dává za úkol prověřit možnosti výběru lokalit vhodných pro umístění nové krajské nemocnice.

Bývalá kasárna

„Jako příklad vhodné lokality můžeme uvést areál bývalých Masarykových kasáren v ulici S. K. Neumanna," uvedl Vítězslav Novohradský.

„Město je z velké části majitelem tohoto rozsáhlého území o výměře 97 tisíc metrů čtverečních. Tento areál je už zařazen do seznamu brownfieldů a současně splňuje požadavky na dopravní dostupnost," sdělil radní za ČSSD. „Možnost vybudovat zde novou krajskou nemocnici vyhovující všem současným trendům a požadavkům na moderní a zároveň dostupnou zdravotní péči se jeví jako velmi reálná," zdůraznil Vítězslav Novohradský.

„Jako lékař znám problémy Pardubické nemocnice zevnitř i zvenčí. Jako většina obyvatel Pardubic bych chtěl být na toto zdravotnické zařízení hrdý. Byl bych rád, aby odtud pacienti a jejich nejbližší spokojeni. To je v tuto chvíli velmi složité, když není možné do jedné budovy zkoncentrovat veškerou nejmodernější techniku a špičkové odborníky, kteří by mohli v co nejkratším čase pracovat na odstranění nejrůznějších zdravotních potíží," vyprávěl pardubický městský radní za ČSSD a současně lékař Vítězslav Novohradský.

Vzor z Bratislavy

Pro inspiraci podle něj nemusíme chodit daleko.

„Vzorem by pro nás mohla být například poslední koncepce výstavby fakultní nemocnice v Bratislavě nebo podobná zařízení v Rakousku či Izraeli," sdělil Deníku doktor, který je šéfem Pardubické lékařské pohotovosti a zároveň náměstkem ředitele Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

„Myslím, že myšlenka na zásadní zkvalitnění zdravotnické péče by neměla být cizí žádnému politickému subjektu v regionu," poznamenal Vítězslav Novohradský.

„V tuto chvíli se odehrávají různá jednání na toto téma a jsou vesměs pozitivní a optimistická," podotkl pardubický radní za ČSSD, který prý už má jasné představy o financování této investice.

„Podle mých propočtů by se dala pořídit za tři až čtyři miliardy korun. Jsem přesvědčen o tom, že při poctivé kalkulaci všech současných nákladů Pardubické nemocnice, energetických a dalších úsporách vyplývajících z monobloku a podpoře místních patriotů a českých partnerů by se nám tyto náklady poměrně brzy vrátily," doplnil radní.

Také prostorově by byl podle jeho slov areál bývalých Masarykových kasáren naprosto dostačující.

„Na výstavbu monobloku nemocnice je potřeba 30 tisíc metrů čtverečních. My máme v tomto areálu k dispozici 97 tisíc metrů čtverečních. Nikdo už by tu nemusel běhat kilometry mezi jednotlivými budovami," nastínil jednu z hlavních výhod přesunu Pardubické nemocnice Vítězslav Novohradský.

„Je mi jasné, že ze strany skeptiků zazní, že ve stávajícím areálu v Kyjevské ulici máme povinnost starat se o existující budovy, které byly opraveny za evropské peníze. Jsem realistou, a tak je mi jasné, že výstavba nové krajské nemocnice není otázkou jednoho roku nebo dvou let. Domnívám se, že tuto myšlenku bychom mohli v ideálním případě naplnit tak za pět let, v tom méně optimistickém odhadu za deset let. Do té doby vyprší veškeré naše evropské závazky," prozradil doktor.

„Nikdo také netvrdí, že by stávající areál v Kyjevské ulici neměl žádné další využití. Mohly by zde vzniknout například prostory pro následnou péči, ať už jde například o rehabilitace, seniorské kluby a podobně. Záleželo by na aktuální poptávce a vývoji současné léčby a trendů ve zdravotnictví," pravil Vítězslav Novohradský.

Spousta otazníků

„Pokud by se našel pro tuto myšlenku politický konsensus, určitě bych tento krok uvítal," reagoval na iniciativu pardubického radního za ČSSD generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

„S touto myšlenkou už jsme si pohrávali před zhruba dvěma lety. I z toho důvodu se přestalo do stávajícího areálu ve větší míře investovat," vysvětlil Tomáš Gottvald.

„Tato iniciativa je určitě chvályhodná, ale samozřejmě má spoustu otazníků. Na tuto akci je pochopitelně nutné sehnat finanční zdroje. Jde o investici, která se bude pohybovat v řádech několika miliard korun. Také by bylo třeba konkrétně sdělit, co bude se stávajícím areálem, který dnes neskýtá příliš možností na další rozvoj," přemítal generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje.

„Na druhou stranu je pravdou, že nemocnice pavilonového typu není pro současnou zdravotní péči ideální. Monoblok by byl jistě mnohem výhodnější. A to i kvůli možnosti koncentrovat zde akutní péči, aby na sebe rychle navazovala," doplnil Tomáš Gottvald.

„Areál kasáren možná zdánlivě není o tolik větší než prostory v Kyjevské ulici. Na druhou stranu tam není žádné omezení do výšky," srovnával generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje.

„Tento krok beru jako začátek cesty. Pokud by došlo ke shodě, určitě je to investice, která by se reálně mohla uskutečnit v horizontu osmi až deseti let," uzavřel Tomáš Gottvald.