Problematika Letního stadionu již nějakou dobu zaměstnává nejen regionální novináře.
Pardubičtí radní a zastupitelé však stále nerozhodli, co se stadionem bude dál.

Vedle moderně a honosně se tyčící ČEZ Areny Pardubice vypadá chátrající stavba Letního stadionu nedůstojně.
Čeká vůbec objekt, kterému se v posledních letech vyhýbaly významnější investice z městské kasy, sportovní budoucnost?
Pravdou zůstává, že v krajském městě není fotbalové zázemí hodné významnosti města ani fotbalových soutěží, které se zde hrají. V mužské kategorii nastupují zástupci FK Pardubice v ČFL, divizi a I.A třídě. Velké naděje jsou vkládány především do mládeže. Nejvyšší tuzemské soutěže hrají mladší žáci (U12, U13), starší žáci (U14, U15), mladší dorostenci (U16, U17) a starší dorostenci (U18, U19).

Budou děti raději sedět u počítače?

„Děti musí mít své vzory a sny, pokud však neuvidí perspektivu, včetně kvalitního zázemí, těžko přijdou hrát fotbal a raději budou sedět doma u televize nebo u počítače. Po sportovní stránce se snažíme podmínky stále zlepšovat. Věřím tomu, že kvalitní zázemí pro hráče i fanoušky by na tribuny přilákalo mnohem více diváků a návštěvností bychom se mohli dostat hned za lední hokej. Navíc v Pardubicích není dostatek fotbalových travnatých ploch pro tak širokou členskou základnu,“ říká Vít Zavřel, sportovní manažer FK Pardubice.

O stánku pro fotbal se mluví už dlouho

V Pardubicích se o vybudování fotbalového stadionu přibližně pro pět tisíc lidí podle kritérií Fotbalové asociace České republiky uvažuje již delší dobu.
Po neúspěšných jednáních s městem a TJ Tesla Pardubice o přestavbě sportovního areálu Pod Vinicí se začaly hledat další varianty.
Hovořilo se o vybudování stadionu v Ohrazenicích nebo přestavbě Letního stadionu.

„Mrzí mě, když slyším názory, že by vedle ČEZ Areny  neměl být vybudován fotbalový stadion, ale úplně něco jiného. Podle mého názoru se jedná o ideální řešení. Vážně by mě zajímalo, jestli se architekti města zamysleli nad tím, jak by se financovala stavba nového stadionu na jiném místě. Letní stadion může být přestavěn za evropské prostředky, protože spadá do zóny Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM) Přitažlivé město. Navíc sem fotbalový stadion historicky patří. Vždyť v těchto místech bylo fotbalové hřiště již v roce 1922,“ podotýká Vít Zavřel.

Pro přestavbu Letního na fotbalový stadion hovoří možné využití peněz z IPRM, tedy evropských prostředků z Regionálního operačního programu. Z toho má být financována revitalizace Tyršových sadů nebo oprava třídy Míru. Oběma projektům však reálně hrozí, že nebudou včas uskutečněny, nutnou podmínkou je totiž vyčerpání prostředků do konce roku 2013.

Pokud se vyčleněné peníze nestihnou proinvestovat, město by projekty muselo zaplatit z vlastní kapsy, respektive kapsy daňových poplatníků. Nerozhodnost politiků tak může přijít město a jeho obyvatele velmi draho.

Město nejprve přemýšlí, že bude investovat peníze do zahloubení dopravy u divadla, pak do revitalizace Tyršových sadů či na opravu třídy Míru.
V Pardubicích se bohužel na fotbal úplně zapomíná. V sousedním Hradci Králové právě dokončili komplexní rekonstrukci sportovního areálu Bavlna za 111 milionů korun, která byla spolufinancována z evropských peněz.

„Před týdnem jsem byl na fotbale v Chomutově. Zde vzniká velké sportovně-kulturní centrum, vyroste tak mimo jiné fotbalový a atletický stadion za 258 milionů korun, 227 milionů korun pokryjí příspěvky Evropské unie z Regionálního operačního programu Severozápad. Proč je to možné v jiných městech a v Pardubicích nikoliv,“ neskrývá rozhořčení Vít Zavřel.

Pardubický Letní stadion dále chátrá

Letní stadion dále chátrá a vypadá to, že v Pardubicích není politická vůle rozhodnout o jeho budoucím osudu.
Fotbalová základna čítající téměř 500 členů je činitelům města zřejmě lhostejná, a tak se může stát, že na místě pardubického Letního stadionu nakonec žádný sportovní areál nebude.

František Kučera