K bilanční tiskové konferenci přistoupil až překvapivě smířlivě. S pochvalou pro opozici. Jmenovitě Tomáše Pelikána (SPP) za organizaci hromadné dopravy, nebo Petra Kvaše (ODS) za práci na inteligentním řízení dopravy a kamerového systému.

Pochvalných slov se dočkal i náměstek Jakub Rychtecký (ČSSD) za práci na sportovním parku a školství. Zároveň ale přiznává, že městu chybí komplexní řešení dopravní strategie, které navíc teď kvůli volbám bude tři měsíce stagnovat. "Udělali jsme ze začátku spoustu chyb. Tou největší asi bylo nepustit do kontrolních orgánů opoziční zastupitele a ono se nám to v některých případech vymstilo. Poučili jsme se z toho a tu spolupráci posléze nabídli," uznával Martin Charvát. Narážel tím na největší průšvih dosavadní vlády hnutí ANO v Pardubicích se dvěma skandály Služeb města Pardubic.

Nejprve výlet za městské peníze do Jihoafrické republiky vydávaný za pracovní cestu, který skončil skandálem a také odchodem ředitelky Ley Tomkové z firmy a posléze i z pozice zastupitelky za ANO.
Na tuhle blamáž ale navázala ještě větší, kdy člen hnutí ANO Karel Hron spekulativně prodal nepotřebné pozemky za násobek ceny a pokusil se převod maskovat jménem své tchýně. Za tuto korupční kauzu se pak primátor musel osobně omlouvat a policie ji dodnes šetří.

Bývalá ředitelka Služeb města Pardubic Lea Tomková
Manažeři zaplatili za cestu do Jihoafrické republiky

Na vstřícné jednání opozice nenarazil ani u projednávání otázky spalovny. Město chtělo přistoupit na hru společnosti AVE CZ a plánovanou spalovnu odkoupit za cenu, kterou ovšem opozice vetovala. Město by totiž podle ODS nejen kupovalo samotný objekt za 6 milionů, ale 29 milionů by vyplácelo společnosti ušlé zisky. Koaliční vláda sice schválila záměr odkupu, ale ani opakovaně už nenašla dostatek zastupitelů, kteří by odsouhlasili i finance. A tento problém se na radnici nenastal pouze jednou.

Mnoho emocí také plálo kolem nákupu majoritního podílu v hokejovém klubu HC Dynamo Pardubice. V jeho barvách ostatně za hnutí ANO kandiduje jak šéf klubu Dušan Salfický, tak tiskový mluvčí klubu Jan Hrabal. Město zatím stále je majoritním akcionářem.

"Věřím, že Dynamo se vrátí nahoru. Má tu kvalitní zázemí a odvedlo se dost solidní práce. V budoucnu věříme, že najdeme správného kupce. Nyní bude mít vedení více klidu na vyjednávání. Je třeba, aby nový obchodní partner měl jistotu, že za ním radnice bude stát. Moc se o tom nemluví, ale v Hradci mají problémy ještě větší. Tam opakovaně navyšují základní kapitál a kumulují ztráty, Pardubice jdou cestou zodpovědného hospodaření," hodnotí primátor.

Spokojený je naopak s přípravou projektů. "Ať už je to příprava přestavby altetického areálu na Dukle, nebo Památníku zámeček, či městského fotbalového stadionu. Připravili jsme velký zásobník projektů za 3,5 miliardy, kde můžeme po volbách čerpat," shrnuje Martin Charvát.

Peníze na odkup spalovny zastupitelé opět neschválili.
Je rozhodnuto. Pardubice spalovnu nebezpečných odpadů neodkoupí