Letos se navíc jedná již o 21. ročník mistrovství České republiky v půlmaratonu a o šestý ročník, který se koná v právě Pardubicích. Podle Jana Rýdla tak město dotahuje Domažlice, kde se mistrovství konalo již sedmkrát.
„Je vidět, že kvalita akce v Pardubicích přesvědčila Atletický svaz a nemusí se tak vyhlašovat žádná výběrová řízení na místo konání tohoto tradičního půlmaratonu. Každý rok navíc narůstá počet běžců. Letos by se tak na startu mělo objevit na 1500 závodníků," informoval Jan Rýdlo z JR Running sport.

Vyberte si závod

Na programu je kromě hlavního závodu Lidový běh Vaňka Vaňhy, pohárový závod handbike, půlmaraton koloběžek, Vinařský půlmaraton, Pernštejnská sedmička a vyhlášení výsledků. Dnem pak bude přítomné provázet moderátor Petr Jančařík.
„Fenomenální účast očekáváme v Lidovém běhu na 1500 metrů, ve kterém jsme pro děti připravili řadu dárků. V cíli na ně budou čekat medaile, sušenky a osvěžení v podobě půllitru malinovky," sdělil Oldřich Bujnoch.
Oceněno bude také pět nejlepších škol a těšit se můžete i na známé osobnosti.

Váňa i Trávníček

„Součástí sobotních závodů bude projížďka na bruslích. Ta je specifická tím, že bude jedinou projížďkou na bruslích městem v letošním roce a navíc se v čele startujících objeví pardubický žokej Josef Váňa," přiblížil Oldřich Bujnoch, který na projížďku na bruslích zlákal také herce Pavla Trávníčka. Přihlásil se navíc i zástupce hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek.

A pokud zrovna nepatříte mezi ty vytrvalejší běžce, pak můžete vyzkoušet Pernštejnskou sedmičku. „Pernštejnská sedmička je určena těm, kteří se na hlavní závod, Pardubický vinařský půllmaraton, necítí," dodal  Oldřich Bujnoch.
Se sobotní akcí je však spojena řada starostí a pořadatele navíc letos čekalo nemilé překvapení v podobě rekonstrukce třídy Míru. „Kvůli rozkopané třídě Míru jsme museli měnit trasu závodu. Sportovci tak poběží po Sukově třídě, což je však jediná traťová změna, která na ně čeká," řekla Míla Kalinová, ředitelka závodu.

Iveta Koubková