Zajímavý „souboj" finalistů burzy filantropie čeká na diváky, kteří přijdou dnes od čtrnácti hodin do sálu Jana Kašpara (v budově bývalé reálky) v sídle Pardubického kraje.

Šest projektů

Šest finálových projektů se utká o přízeň donátorů.
„Burza filantropie je zcela unikátní projekt, který se zatím nikde jinde v České republice nerealizuje. Na zajímavé a zároveň potřebné projekty neziskových organizací je připraveno téměř 300 tisíc korun," uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor. „Zda projekty uspějí a přesvědčí o své kvalitě přítomné donátory, uvidíme až na burze samotné," dodal radní Šotola.
Peníze do burzy filantropie věnují zástupci firem a veřejné správy v Pardubickém kraji. Ovšem jak budou mezi projekty neziskovek rozděleny, rozhodne kromě obsahu projektu i přesvědčivá prezentace zástupců všech finálových projektů.
Donátoři a veřejnost prostřednictvím hlasování na internetových stránkách www.nevladky.cz vybrali následující projekty. Které z nich na burze uspějí?

•  TyfloCentrum Pardubice, o. p. s. – Tyflocyklistika
•  Apolenka – hiporehabilitace – „Jedlý les" – permakulturní zahrada
•  Rodinné centrum Kašpárek o. s. – Rodinné centrum Kašpárek – místo pro všechny  generace
• Centrum DON BOSCO Salesiánský klub mládeže – Šance pro dva kamarády
•   Amalthea, o. s. – Všechny děti potřebují mámu a tátu
•  Pardubický spolek historie železniční dopravy – Záchrana a renovace skříně motorového vozu M120.206.
Další možností, jak získat peníze donátorů, je možný postup na základě divoké karty. Tu mohou získat neziskové organizace i bez přímé prezentace projektu. Rozhodnou o tom donátoři.
Finále je otevřené
„Vloni se burzy filantropie konaly v Pardubickém kraji čtyřikrát a podpořeno při nich bylo 22 neziskových projektů v hodnotě přesahující 900 tisíc korun," sdělila Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka (KONEP). „Věříme, že i letos vypukne zajímavý souboj kvalitních projektů," nechala se slyšet ředitelka KONEP.
Pardubické finále burzy filantropie je otevřené veřejnosti. Kdo si nechce nechat ujít toto unikátní klání neziskovek, musí předem potvrdit svou účast hlavnímu organizátorovi, Koalici nevládek Pardubicka, na e-mailu pavlikova@konep.cz.
„Další kola burz filantropie se přesunou do Chrudimi, Litomyšle, Ústí nad Orlicí, Svitav a Letohradu," uzavřela Jana Machová.