Hlídat amerického prezidenta vyjeli pardubičtí policisté jako součást pořádkové jednotky východočeského kraje. Jako zástupce velitele této jednotky se akce v hlavním městě účastnil také pardubický policista Anton Gruber. Muž, který jinak v Pardubicích šéfuje Oddělení hlídkové služby, se s naším Deníkem podělil o své dojmy. „Do Prahy jsme jeli až v úterý ráno. Dorazili jsme na policejní akademii, kde byl náš hlavní stan. V podstatě jsme byli jen jako záloha, kdyby došlo k nějakým problémům. Mám tím na mysli různé demostrace, ať už proamerické či proti,“ řekl nám včera Anton Gruber.

Podle něj však k žádné krizové události nedošlo, a tak pořádková jednotka areál policejní akademie neopustila. „V Praze jsme spadali pod tamní velení. Věděli jsme o všech akcích. Vše bylo v pořádku, nikde naštěstí nebyl zásah potřeba. Trochu ostřeji bylo snad jen v pondělí, ale to jsme tam ještě nebyli,“ říká velitel pardubických „hlídkařů“.

V úterý okolo šestnácté hodiny byla východočeská pořádková jednotka odvolána. A to i přesto, že letadlo Air Force One s nejstřeženějším mužem zeměkoule na palubě se z ruzyňského letiště vzneslo až o dvě hodiny později.

Pardubičtí policisté opustili hlavní město v mikrobusu. Přesto, že mnozí tajně doufali, že by amerického prezidenta mohli zahlédnout alespoň kouskem oka naživo, nestalo se. Vyznamenání v podobě medailí za statečnost, jako tomu bylo v roce 2002 při „měnovém fondu“, tak zřejmě na své uniformy nepřipnou. „Ne, vyznamenání jsme skutečně nedostali. Kupodivu nás ani prezident Bush nepozval do Bílého domu,“ dodal se smíchem Anton Gruber.

Včera se již pardubičtí policisté, kteří hlídali „hlavu světa“, opět zapojili do své běžné každodenní činnosti.