Na pokyn Ministerstva zahraničních věcí se 21. února vydal se svými kolegy na Ukrajinu. On a tým dalších lidí odjeli na pozorovací misi. Úkolem bylo zjistit, jak se bude vyvíjet informační prostor. Na Ukrajině se ale kvůli konfliktu nakonec zdržel déle. V Pardubicích v průběhu své prezentace popisoval své pocity z náletů, evakuace českých velvyslanců i pohřbů ukrajinských hrdinů.
„Na hranicích jsme viděli scény, kdy se tátové loučili s dětmi. Roztrhané rodiny jsou vždycky horší, než když někde v dálce slyšíte výbuch,“ popsal Sybera situaci po vyhlášení mobilizace.
Téma jeho přednášky v Pardubicích byla informační válka, hybridní hrozby a občanská odolnost. Profesně se zabývá odkrýváním ruského vlivu na střední a východní Evropu. Do invaze pracoval v projektu Kremlin Watch, kde například sledoval a analyzoval dezinformace, vyvracel mýty ve veřejné debatě nebo odkrýval závažné případy dezinformační kampaně.
Teď spolupracuje s nadací Edity Steinové a s několika ukrajinskými nevládními organizacemi. Do míst válečného konfliktu vyjel znovu jako dobrovolník, kde podle svých slov zažil současnou smutnou každodennost ukrajinského života.
Program Kremlin Watch
Kremlin Watch je strategický program Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, jehož cílem je odhalovat a konfrontovat způsoby, kterými Ruská federace rozšiřuje svůj politický vliv a řídí dezinformační operace namířené proti západním demokraciím. Jejich tým denně sleduje, analyzuje a odhaluje dezinformace a jejich trendy v médiích, ověřuje fakta a vyvrací mýty ve veřejné debatě.
Zatímco mluvil o propagandě, otázce cenzury nebo o tom, jak je společnost přehlcená informacemi, na projektoru za ním běžely fotky z jeho pozorovací mise na Ukrajině. Snímky ukazovaly dny před invazí, přepychové vily ukrajinských oligarchů i zkázu, kterou válka na zemi zanechává.
Svou prezentaci zakončil vzpomínkou. Mezi posledními fotkami, které posluchačům ukázal, se objevil jeho ukrajinský kamarád a kolega, který před pár dny padl v boji. „Dostali jsme zprávu, že před třemi dny nepřežil jeden výbuch. Tím, že se to stalo teď, jsem to chtěl zmínit, aby se vědělo, že i takovéto hrdiny máme,“ dodal Sybera.
Přestože na jeho tváři byl vidět smutek a možná i náznaky bezmoci, trpělivě odpovídal na dotazy posluchačů, kteří v pondělí do pardubického Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži na jeho debatu dorazili. A přítomní ho hned zasypali dotazy. Padly otázky o dezinformacích, rozhádané české společnosti, lhostejnosti i síle Evropské unie.
„Chodím pravidelně. Tohle byla moje třetí přednáška, na které jsem byla. Mě zajímá politika odjakživa, protože jsem z rodiny, která byla postižena minulým režimem. Také se snažím mít stále přehled,“ řekla po debatě jedna z posluchaček.