V areálu na Hůrkách se dosud ani nestaví – a zjevně ještě jen tak nezačne. Radnici se stále nepodařilo vybrat developera. O získání smlouvy o smlouvě budoucí kupní usilovala společnost Pernštejn City a firma MxK. Žádná z nich však nesplnila podmínky soutěže. Město proto veřejnou soutěž loni v září znovu zrušilo.

Na Višňovce je situace o poznání jiná. V současné době se tam staví stovky bytů. U Polikliniky Vektor roste Residence Na Spravedlnosti, kterou staví developerská společnost Luxury Home. Nacházet se tam bude 275 bytů. Podél ulice Boženy Vikové-Kunětické pak vzniká další velký bytový komplex zvaný Rezidence 1351. Projekt realizuje developer CERE Invest. První etapa výstavby bytového domu obsahuje 88 bytů. Obrovský komplex pak už několik let roste v ulici U Vinice. Celkem by tam společnost IP stav měla postavit 410 až 450 bytů.

Jenže se zpravidla nejedná o byty, které by si většina mladých mohla dovolit. Například v Residenci Na Spravedlnosti začínají ceny za metr čtverečný na 32 tisících korun bez DPH.

Podle výzkumu Ekonomických staveb, který na vzorku 1000 respondentů provedla agentura IPSOS, má polovina lidí z věkové skupiny 18 až 26 let pocit, že se jim sen o vlastním bydlení nenávratně vzdaluje. Jen třetina si nemovitost plánuje pořídit do tří let.

„I přesto, že si mladí vysoké náklady na bydlení včas uvědomují a šetří, je pro ně těžké získat finanční prostředky na nákup nemovitosti. Zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustále se zvyšující úroky jim bohužel situaci dále komplikují,“ uvedl ředitel Ekonomických staveb David Mencl.

Podle výzkumu je právě tato věková skupina se svým bydlením nejméně spokojena – jen 43 procent z nich, průměr za celou populaci přitom je 54 procent.

STARTOVACÍ BYTY

Pardubická radnice se mladým snaží pomoci prostřednictvím projektu startovacích bytů. Ten má za sebou tři ročníky, během kterých město mladým lidem poskytlo 75 bytů za výhodných podmínek. Startovací bydlení je pro ty, kteří se snaží osamostatnit, velkým lákadlem. První tři roky totiž platí pouze 50 korun za metr čtverečný plus energie, v posledním roce částka za metr čtverečný činí 80 korun plus energie.

Radní se ve směrnici pro přidělování městských bytů zavázali, že ročně uvolní minimálně 25 bytů pro potřeby tohoto projektu. Jenže je to stále málo, poptávka výrazně převyšuje nabídku. V loňském roce na radnici přišlo 262 žádostí.
Město proto vytipovává další byty, které by mohlo do projektu uvolnit. „Jednou z uvažovaných lokalit pro potřeby startovacích bytů by mohly být například bytové domy v Husově ulici, kam bychom měli na základě doporučení a analýz ČVUT investovat,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

PRODEJ V DRAŽBĚ

Přesto však radnice chce prodat dům U Kapitána, kde se kromě restaurace nachází osm bytů. „Objekt byl prohlášen za zbytný majetek města už v roce 2013. Postupně bylo vystěhováno osm bytů, už jsou volné i právně a restaurace je pronajatá. K prodeji dojde formou veřejné dobrovolné dražby, kde vyvolávací cena bude 100 procent znaleckého posudku. Cena byla znalcem stanovena na 20 milionů korun,“ sdělila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Tento krok však vzbudil vlnu nevole u části opozice. „Situace s byty se od roku 2013 změnila. Tehdejší trend prodeje bytů vystřídala snaha bytový fond města rozšířit. Do rozpočtu města každý rok plyne 440 tisíc korun z nebytového prostoru U Kapitána, dalších 400 tisíc korun by mohlo vygenerovat nájemné z osmi bytů. Jde o rozvojovou lokalitu se silným potenciálem a podle našeho názoru se už nejedná o zbytný majetek. Pokud se dům přesto prodá, navrhujeme peníze investovat zpět do oprav majetku města,“ uvedla zastupitelka Lenka Španihelová (Piráti).

SITUACE JE VÁŽNÁ

Václav Snopek (KSČM) dokonce navrhl, aby se v současné době neprodávaly vůbec žádné městské byty. „Situace bydlení v Pardubicích je natolik vážná, že bychom měli přestat rozprodávat byty. Chápu, že se může jednat o vybydlené byty. Ale budoucí nájemník by si mohl byt zrekonstruovat na vlastní náklady a my bychom ten majetek stále měli. Dokud nebude přijata koncepce bydlení ve městě, neměli bychom prodat ani jeden byt,“ poznamenal Snopek.
Podle Dvořáčkové se ale jedná o hodně zanedbaný dům. „Máme dvě možnosti – buď ho za 20 milionů korun nebo víc prodat a za to pak pořídit třeba patnáct garsonek, nebo ho za 20 milionů korun opravit. Potom budeme mít osm starých bytů s hospodou. Myslím si, že získat patnáct bytů z výnosu za prodej pro startovací bydlení je větší přínos než opravovat hospodu, abychom ji následně prodali,“ konstatovala Dvořáčková.

Pro záměr prodeje nakonec zvedlo ruku 26 zastupitelů.