Město Pardubice má v současnosti zhruba tři a půl tisíce bytů. K nim brzy přibude dalších pět set od armády, když včera zastupitelé schválili také znění darovací smlouvy.

Ačkoli se pouze projednával obecný návrh o privatizaci, ve svých vystoupeních zastupitelé šli ještě dále. „Město by mělo postupovat obráceně, vybrat domy, které nebude privatizovat. A všechny ostatní prodat,“ uvedl Jaroslav Kňava s tím, že by si město mělo ponechat nejvíce pět set bytů.Podle náměstka primátora Michala Koláčka je však jenom sociálních bytů a bytů postavených se státní dotací na dvanáct set. „Tisíc bytů je kompromis mezi radikálními názory prodat vše, co půjde, až po vše si ponechat,“ dodal Koláček.

V bodu o optimalizaci bytového fondu zastupitelé dovolili vystoupit představitelce nájemníků ve vojenských bytech, které brzy město získá darem od armády. Květa Mašková uvedla případ lidí z jejich dvanáctipodlažního domu Na Drážce, kteří by si rádi byty odkoupili. Od vojenské správy to přímo nejde a převod na město se táhne déle než rok.

Chtějí jistotu

„Do teď všichni počítali s tím, že byty za cenu do půl milionu korun odkoupí,“ uvedla Květa Mašková, podle níž je nájemníci chtějí i přesto, že v okolí domu je hluk, prach a jeho stěny praskají. „Proč máme zájem o koupi tak komplikovaného domu? Chceme mít aspoň střechu nad hlavou,“ dodala na závěr důchodkyně.

A právě cena za byt může být pro tyto nájemníky velkou komplikací. Město totiž již nehodlá prodávat byty za zlomek tržní ceny, jako tomu bylo doposud. Projednávání nových podmínek privatizace, které pardubické zastupitele nyní čeká, tak určitě přinese živou debatu v sále i na galerii pro veřejnost.