Dodatek: SPP v pátek schválilo v 16:00 hodin potvrdilo, že souhlasí s koaliční smlouvou ve složení ANO, ODS, Koalice pro Pardubice, SPP, ČSSD.
"Členská schůze SPP na svém pátečním zasedání v hlasování vyslovila této dohodě podporu. Pro bylo 73% hlasujících delegátů," uvedl předseda SPP René Živný. 

Nesouhlas se spojením s ANO dává najevo bývalá primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. Jako výraz nesouhlasu opouští svou politickou stranu SPP a zároveň i SNK ED (která v Pardubicích zastřešuje právě SPP). Štěpánka Fraňková byla v letošních komunálních volbách zvolena zastupitelkou za SPP, mandát zastupitele si však ponechá a v zastupitelstvu zůstane jako nezařazaná.

"Řady sdružení, jehož jsem členkou již šestnáct let, se mi neopouštějí lehce, nicméně vývoj povolebních vyjednávání v Pardubicích mi nedává jinou možnost. Netajím se tím, že hluboce nesouhlasím se vznikem koalice v podobě, jaká se v Pardubicích rýsuje. Na počátku vyjednávání jsem byla pro, aby SPP vstoupilo do nového vedení města společně s ODS. Její lídr Karel Haas se svými zásadami a názory pro mě byl totiž zárukou změny. To, že se ODS nakonec od člověka, který ji neúnavně po celé čtyři roky v zastupitelstvu pomalu táhnul vzhůru, odklonila, a rozhodla se vstoupit do koalice s ANO bez toho, aby trvala na svých „vstupních“ podmínkách, je pro mne nepochopitelné, amorální a velmi nízké," uvádí ve svém prohlášení Štěpánka Fraňková.

Zároveň je prý přesvědčena, že „Duhová koalice“ by byla pro město velkým přínosem. "Vím, že v tomto názoru se rozcházím s ostatními členy předsednictva, ale nemyslím si, že by SPP mělo být v koalici „za každou cenu“," dodává někdejší primátorka. "Pokud nechci hlasovat v rozporu se svým přesvědčením, nemohu naplnit koaliční dohodu, kterou se SPP chystá uzavřít. Proto považuji za férové sdružení opustit," uvedla Fraňková.

Kvůli tomuto kroku se ve čtvrtek sešlo i mimořádné předsednictvo SPP v Pardubicích. "Rozhodnutí kolegyně Fraňkové bereme na vědomí, byť je nám to líto. Předsednictvo se rozvněž shodlo na tom, že nebude Štěpánku Fraňkovou vyzývat ke složení zastupitelského mandátu," uvedl René Živný, předseda Sdružení pro Pardubice.