Pardubický volební obvod má dalšího kandidáta na senátorské křeslo. Měl by jím být bývalý rektor Univerzity Pardubice Jiří Málek.
Vypadá to, že v podzimních volbách do Senátu budou mít politici velkou konkurenci v osobnostech, které dosud stály mimo politické dění.
Již před Málkem ohlásila svou kandidaturu třeba Miluše Horská, která je ředitelkou pardubické Základní a Praktické školy Svítání.

Jiří Málek by měl v nadcházejícím volebním klání kandidovat pod hlavičkou TOP 09 a Věcí veřejných (VV), Miluše Horská pak za Nestraníky, ale svou podporu jí vyjádřili třeba lidovci, kteří proti ní neplánují nasazovat vlastního kandidáta.

Kandidaturu zatím oficiálně neoznámil

Jiří Málek se ke své kandidatuře nechtěl včera vyjadřovat. „Moje případná kandidatura do Senátu by měla být nejprve oznámena oficiální cestou. Proto bych to nyní nechtěl zatím komentovat,“ pravil bývalý rektor pardubické univerzity.
Předseda pardubické organizace TOP 09 Petr Fryč však Málkovu kandidaturu potvrdil. Oficiálně bude nový kandidát TOP 09 a VV představen po 19. červenci.

„Myslíme si, že Jiří Málek je zajímavá pardubická osobnost. Je to vzdělaný a charakterní člověk. Byl by vhodným reprezentantem Pardubického kraje v horní komoře parlamentu,“ vysvětlil kandidaturu bývalého rektora univerzity Petr Fryč.

Mohla by se zvýšit důvěra v politiku?

Předseda pardubické organizace TOP 09 potvrdil, že strany považovaly za vhodnější vybrat za kandidáta osobnost mimo politickou sféru.
Podle kandidátky do Senátu Miluše Horské by právě kandidatura nepolitických osobností mohla přispět ke zvýšení důvěry lidí v politiku.
„Je dobře, že kandidují lidé mimo politiku. Je to rozšíření nabídky pro voliče. Byla bych ráda, kdyby to lidi oslovilo. Mohl by stoupnout zájem lidí o politiku, což by bylo dobře,“ poznamenala ředitelka pardubické školy Svítání.

„Co se týče osoby Jiřího Málka, tak si myslím, že je to určitě vážená osoba. Domnívám se, že udělal hodně pro vědu,“ řekla na adresu svého konkurenta Miluše Horská.

Dvě velké strany oproti tomu spoléhají na své straníky. Za ODS bude senátorský post obhajovat bývalý primátor Pardubic Jiří Stříteský.
Sociální demokracie vyslala do senátních voleb Jiřího Komárka, který je zastupitelem Městského obvodu Pardubice I.

Lukáš Dubský