Pardubickým studentům, kteří byli na soutěži jedinými zástupci Evropy, se podařilo zvítězit v konkurenci 400 týmů.
Kromě studentů z USA se na soutěž vypravily i týmy z Kolumbie, Mexika nebo Číny. Nejúspěšnějšího robota ale nakonec zkonstruovali studenti z České republiky, tedy ze země, kde slovo robot díky bratrům Čapkovým vzniklo.

„Nejprve byl čas na seřízení čidel, ověření funkčnosti programů, celkové nastavení robotů. Konala se kvalifikace na sobotní závod – robot musel najít a sfouknout jednu svíčku. Náš tým prošel kvalifikací bez zaváhání, ale téměř celý den pracoval na úpravě konstrukce a seřízení čidel. Na soutěži byly totiž odlišné podmínky od těch, které jsme měli vyzkoušené," vysvětlil učitel Gymnázia Dašická Pavel Kycl, který studenty do USA doprovázel.

V sobotu pak začal samotný závod. V kategorii, ve které měli roboti za úkol zhášet svíčky, se kvalifikovalo 41 týmů, které na čtyřech hřištích získávaly body za počet zhasnutých svíček.
„Počítaly se nejlepší tři pokusy. Začátek byl z naší strany pomalejší. Teprve v polovině závodu jsme poskočili výš, ale to by asi na finále nestačilo. Poslední půlhodinka přinesla zlom a výborný výsledek nás posunul do finále mezi nejlepších osm týmů," sdělil Pavel Kycl.

Ve finále se pak pardubickým studentům podařilo zhasnout dvě svíčky, což se soupeřům nepovedlo. „Mnozí měli totiž problémy se změnou podmínek. Nechráněnými okny ve střeše haly totiž začalo intenzivně svítit sluníčko," uvedl pardubický učitel matematiky a fyziky.