"Existovalo podezření na špatný stav mláďat na čapím hnízdě v Sezemicích. Proto jsme se rozhodli ho ve spolupráci s HZS pardubického kraje zkontrolovat. Naše tušení se potvrdilo, nacházela se zde vysílená a hladová čápata," řekl Milan Oppa ze záchranné stanice.

Vysvětlil, že u čápů se o mláďata starají oba rodiče. "Pokud je na hnízdě pouze jeden, zpravidla je nezvládá dostatečně krmit a pečovat o ně, což končí jejich úhynem," dodal.

Proto muselo dojít k odebrání tří sourozenců, které ještě pokrývá prachové peří. Podle informace záchranné stanice se stav čápat rapidně zlepšil a dobře prospívají.

Mláďata teď pobývají Boru v jednom areálu se svým rodičem. Ten se se pohyboval dva dny u příkopu nedaleko Sezemic a bylo obtížné ho odchytit, naštěstí pracovníkům stanice pomohli dobrovolníci. Čáp byl vysílený a měl poranění na hrudníku od elektrického proudu.

Jeho stav se díky intenzivní péči zlepšil a už pobývá společně s ostatními čápy ve venkovní voliéře stanice.

Fotogalerie: Čápata byla vysílená, převoz do stanice nutný

Na hnízdo umístěné na sezemickém komíně po odvozu mláďat přilétl druhý z rodičů, ale poté, co zjistil, že čápata zmizela, odlétl. Pokud se vrátí, budou o tom lidé diskutovat na webu, který monitoruje čapí hnízda.

Pro pracovníky Záchranné stanice Pasíčka nebyl zásah do čapího života v letošním roce první. Před několika dny odstraňovali z hnízda plastovou síť z balíku sena. Čápě bylo do ní úplně zamotané.

Video z hnízda v Ronově

Bez lidské pomoci by čápata zahynula. | Video: Záchranná stanice Pasíčka

Do hnízda na komíně v Ronově nad Doubravou si čapí rodiče uložili igelit a části textilie. "Dospěláci občas přinesou na hnízdo to, co nemají. Někdy je to pak příčinou zranění či usmrcení mláďat. Po nahlášení Liborem Paulusem, který hnízdo monitoruje, jsme ve spolupráci s HZS Pardubického kraje nebezpečné plasty odstranili," řekl vedoucí stanice Josef Cach.

Vysvětlil, že při větších dešťových srážkách by podklad z igelitu bez možnosti odtoku vody vytvořil jezírko, ve kterém by se čápata podchladila a uhynula.