Obě poloviny se k sobě otočily v květnu. Po otočení mezi nimi zůstala mezera 1,8 metru. Následně byly obě vahadla propojena monolitickou betonovou spojovací lamelou a budou k sobě sepnuta kabely spojitosti.

„V minulém týdnu probíhalo bednění a armování horní spřažené desky a demolice základů otáčecích drah a skruže pod vahadly včetně zpětného zásypu,“ informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Podívejte se na časosběrné video z otáčení a usazování mostu:

| Video: Youtube

Most přes železniční stanici Uhersko je součástí dalšího úseku dálnice D35 Ostrov-Časy, který se má otevřít ještě letos.

Běžnější technologií při budování velkých mostů je jejich výsun. Pro stavbu v Uhersku je proto unikátní jak technický postup, tak i lokalita. V místě se kříží železniční koridor a budoucí dálnice. Navíc most velmi šikmo překlenul šest staničních kolejí v poměrně malé podjezdové výšce.

Přečtěte si:

Usazování mostu v Uhersku bylo nejsložitější a časově nejnáročnější činností stavbařů během celého května, video proto se zaměřuje pouze na něj. Celý úsek dálnice z Časů do Pardubic měří 13 kilometrů, otevřen by měl být po několikka odkladech způsobených právě komplikovanou technologií stavby mostu letos před Vánocemi.