Část pardubického lihovaru se v úterý proměnila v bezplatné parkoviště. „Vzniklo zde 395 nových parkovacích míst," konstatoval náměstek pardubické primátorky Michal Koláček ze Sdružení pro Pardubice.
„Vjezdy jsou možné z obou stran, tedy jak z ulice kpt. Bartoše, tak i z ulice Palackého," sdělil  náměstek Koláček.

Město tak reagovalo na to, že majitel parkoviště před hypermarketem Albert, které slouží zároveň jako záchytné parkoviště pro pardubické vlakové nádraží, zvažuje, že by ho zpoplatnil nebo by zde umožnil parkovat pouze zákazníkům obchodního domu.

Narazili na odpor pardubické radnice

Před časem už to dokonce avizoval, ale tehdy ještě narazil na tvrdý odpor radnice.
Jenže ta teď má poměrně omezené pole působnosti, protože zatím se na magistrátě nenašel žádný dokument, který by šel proti záměru majitele parkoviště požádat o zneveřejnění komunikace.
„V kolaudačním rozhodnutí žádná taková podmínka od města není, že by parkoviště mělo sloužit také jako záchytné pro nádraží. Úředníci se ji snaží dohledat v dalších dokumentech," podotkl náměstek pardubické primátorky.
Pokud by žádné takové omezení úředníci nenašli, znamenalo by to, že by majitel parkoviště mohl požádat o zneveřejnění komunikace a prakticky nic by mu nebránilo, aby začal vybírat poplatky za parkovné.

„Provozovatel parkoviště od toho zatím po dohodě s námi upustil. Poté, co bude naše odstavná plocha v lihovaru pár týdnů či měsíců v provozu, vyhodnotí obsazenost své plochy a podle toho buď požádá nebo nepožádá o zneveřejnění části parkoviště," pokračoval Michal Koláček.

„U hypermarketu Albert jde o 230 parkovacích míst. I kdyby se zde začal vybírat poplatek nebo by zde došlo k omezení doby parkování, bude k dispozici v lihovaru téměř dvojnásobný počet parkovacích míst," dodal náměstek.

V lihovaru by se prý platit nemělo vůbec

„Nemáme ani do budoucna žádný důvod k tomu, abychom parkování v lihovaru zpoplatnili. To bychom jen přesunuli problém s nedostatkem parkovacích míst zase jinam. A pokud bychom se rozhodli pro symbolický poplatek, tak by možná náklady na jeho výběr převýšily tržby," nechal se slyšet Michal Koláček.

Vzdálenost obou parkovišť od budovy vlakového nádraží je v podstatě totožná, a tak by řidiči nemuseli mít problém si na novou  možnost zvyknout.
„Pokud budu vědět, že se může v areálu lihovaru parkovat zdarma, tak tam klidně auto nechám, abych neměl u hypermarketu problémy," řekl Deníku spolumajitel knihkupectví Papyrus Jakub Petr.
Dohled nad novým parkovištěm bude mít i Městská policie Pardubice.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o místo přístupné veřejnosti, bude zde městská policie provádět namátkové kontroly," uvedla mluvčí pardubických strážníků Lenka Uskobová.