Někteří zastupitelé Pardubic nejsou spokojeni s tím, jak radnice řeší škody způsobené neoprávněnými výpověďmi několika dřívějším zaměstnancům. Město už prohrálo dva soudní spory, na náhradách mzdy, úrocích a nákladech za soudní řízení má bývalým pracovníkům celkem zaplatit zhruba 1,9 milionu korun. Zatím není jasné, zda za chybné výpovědi budou Pardubice po někom požadovat náhradu škody.

Právní analýza je prý nedostatečná

Petr Klimpl (ODS) požaduje, aby vše projednala škodní komise, a tajemník, který má personální věci na starosti, rozhodl o dalším postupu.
Požádal také finanční výbor, jehož je členem, aby zařadili do svého plánu práce kontrolu vyřizování škod.
Právní analýza pracovněprávních sporů, kterou zastupitelé dostali, je podle něj nedostatečná.

„Fakt mi vadí, když dostanu dvouapůlstránkovou zprávu, kde stojí jen 'mělo by se', 'podle mého názoru' a podobně. Ať se pod to někdo podepíše, že to nebudeme vymáhat, že je to nevymahatelné,“ prohlásil zastupitel Petr Klimpl.

Dřívější redaktor Radničního zpravodaje a městský kronikář Tomáš Novotný vysoudil na Pardubicích za ne〜oprávněnou výpověď z roku 2005 včetně úroků a soudních poplatků více než 1,1 milionu korun. Někdejší vedoucí kanceláře primátora Jaroslav Kout má podle soudu dostat od bývalého zaměstnavatele zhruba 760 tisíc korun, rozsudek zatím není pravomocný.

Právníci radnice soud nedoporučují

Obě výpovědi padly za tehdejšího tajemníka Stanislava Panuše, který už na magistrátu několik let nepracuje. Podle právníka radnice Aleše Uchytila by bylo velmi obtížné po něm nebo po externím advokátovi, který mu s výpověďmi pomáhal, vymáhat náhradu škody. Soudní cestu proto městu nedoporučil. „Podle mne by to byl ztracený spor,“ podotkl Uchytil.

Podle zákoníku práce může zaměstnanec dostat k úhradě škodu nanejvýš do 4,5 násobku měsíčního platu.
Předseda finančního výboru Václav Snopek (KSČM) nevylučuje to, že se město přesto o vymožení škody na vinících pokusí.

Padly výpovědi, co byly nestandardní

„Nestandardní výpovědi jsme kritizovali už v době, kdy padly, ale bylo nám řečeno, že je vše v pořádku. Určitě by za to někdo měl nést zodpovědnost. Budeme se to snažit dotáhnout, bude-li vůči komu,“ uvedl Václav Snopek.

O peníze, které město zaplatí bývalým pracovníkům, se zkrátí mzdový fond úřadu.
Pardubice už dříve zaplatily za neoprávněnou výpověď i dalšímu bývalému zaměstnanci. V roce 2008 se radnice dohodla na mimosoudním vyrovnání se svým bývalým právníkem Zbyňkem Holcem. Byl propuštěn pro nadbytečnost, soud však konstatoval neplatnost výpovědi.
Město zaplatilo Holcovi v mimosoudním vyrovnání 240 tisíc korun, on vzal na oplátku své žaloby zpět.

(zr, čtk)