Jaká v Tokiu panuje atmosféra?
Obecně poklidná, život se od začátku pracovního týdne vrátil do zaběhnutých kolejí. Spíše než důsledky zemětřesení teď veřejnost sleduje problémy v jaderné elektrárně Fukušima I. Situace v postižených oblastech je však stále špatná.

Máte nějaké přátelé, kteří byli v době katastrofy poblíž?
Mám pár přátel ve městě Sendai poblíž epicentra zemětřesení. I když toto město bylo postiženo bezprostředně, hlavně v okolí přístavu, věřím, že moji známí nebyli ve špatném čase na špatném místě.

Jsou nějaké výpadky dopravy, potravin, elektřiny?
V Tokiu se nejvíce dotýká denního života omezení městských vlakových spojů z důvodů oprav a také ubývá zboží v obchodech, nicméně se jedná o krátkodobý jev. Horší situace je v postižených oblastech, které jsou závislé na distribuci vládní pomoci. Kromě výpadků elektřiny se tam mnohdy nedostává ani pitné vody.

Co obyčejní lidé v Japonsku nejvíce potřebují zrovna teď za pomoc?
Pokud ostatní země dokážou nabídnout pomoc s obnovením energetické soběstačnosti, případně opravami poničených oblastí, tak běžní lidé ocení návrat k normálnímu uspěchanému životu. Základní materiální pomoc obvykle posílaná do rozvojových zemí nenalezne takový ohlas jako spíše pomoc s řešením složitých problémů, která v konečném důsledku nejvíce přispěje k obnovení běžného života.

(jap)