„Původně jsem jezdil do Pardubic každý rok na Zlatou přilbu. Letos mi to bohužel nevyjde, což mě mrzí, ale i tak jsem si znovu vyšetřil dva měsíce a opět navštívil svou rodnou zem,“ řekl Milan Paulů. „Táhne mě to domů. I když jsem se narodil v Turnově, Pardubice jsou má srdeční záležitost, můj druhý domov. Teď už dokonce oficiálně, protože jsme tu s manželkou, která z Pardubic pochází, koupili byt,“ uvedl muž, který se do východních Čech pravidelně a rád vrací.

„Do Pardubic jsem s oblibou jezdil už jako kluk s rodiči na plochou dráhu. Za ty roky se změnily tak, že nyní patří podle mého názoru k jedněm z nejkrásnějších měst v republice. I proto se sem rád vracím,“ prohlásil Milan Paulů.

„Jestli mi tu něco vadí? Po celé republice bych na půlku zeštíhlil úřady a zrušil městské policie! Peníze, které spotřebují, bych rozdělil mezi školy a nemocnice. Vždyť strážníci nemají prakticky žádné pravomoce. Na svou činnost dostávají spoustu milionů a stejně pořádek ve městě není takový, jaký by měl být,“ všiml si místopředseda Asociace Čechů v Austrálii.

Setkal se s Klausem

„Byl u nás i český prezident Václav Klaus. Loni jsem se s ním osobně setkal. V Brisbane, kde máme svůj hlavní stan, vydáváme noviny, kde informujeme o tom, co se v České republice děje, distribujeme je po celé Austrálii. Jednou měsíčně se scházíme s krajany. Pořádáme především akce pro děti, aby nezapomněly česky. To by mě velmi mrzelo, protože čeština je nádherný jazyk. Nechápu, proč lidé v poslední době používají tolik anglicismů, často i neskutečných zkomolenin,“ podivil se Milan Paulů, který častokrát pomáhá svým krajanům, když se rozhodnou navštívit Austrálii. „Mám radost z toho, když mohu něco pro někoho udělat, i když se to pak častokrát obrátí proti mně,“ dodal Čechoaustralan.

„Vždycky mě potěší, když se v Austrálii setkám s pardubickými plošináři – třeba s Alešem a Lukášem Drymlovými. Moc bych si přál, aby někdo z nich vyhrál Zlatou přilbu. To by byla nádhera,“ zasnil se muž, jehož Austrálie okouzlila hlavně díky počasí a přírodě. „Oproti Česku je tam klidnější životní tempo. Ale i v Austrálii se musí pracovat. Ani tady nelétají pečení holubi přímo do pusy,“ usmíval se Milan Paulů.

„V České republice se však životní úroveň za poslední dobu velmi zvedla. Je to vidět podle aut, která jezdí na silnicích. Je fajn, že tu vznikají cyklostezky, jsou tu pěkné restaurace a kavárny. Je dobře, že se klade i větší důraz na relax,“ podotkl Milan Paulů.

Nadávání u piva

„Češi často nadávají u piva na politiku. Situace je ale katastrofální po celém světě. Politici si mnohdy dělají, co chtějí, a jen málokdo z nich si uvědomuje, že politika by se měla dělat hlavně pro lidi. Ale nadáváním u piva, což je pro Čechy typické, se to nezmění,“ ví své pravidelný návštěvník Pardubic. „Snad se tu zase za rok ve zdraví sejdeme,“ uzavřel Milan Paulů. (td)