Čtyřměsíční fenka Defenza se stane novou posilu kynologického týmu pardubických celníků. Minulý týden „očichala“ svůj první kontejner. „Pozitivní záchyt prozatím neznačila, zato bedlivě sledovala a napodobovala psího parťáka, se kterým žije u své paničky," popsala první akci Defenzy Ludmila Říhová Zezulová, tisková mluvčí Celního úřadu pro Pardubický kraj. 

Po výcviku a zdárném složení kynologických zkoušek se Defenza připojí ke svým psím kolegům, kteří vyhledávají drogy, tabák, líh, bankovky a zbraně. Stane se z ní takzvaný pachovkář. Pardubický referát kynologie, pod který je zařazena, působí po celé České republice. Účastní se kontrol na silnicích, železnicích, v překladištích, v různých provozovnách a na letištích.

Pivo se stále prodává a pije.
Pardubičtí celníci vybrali přes sedm miliard. Jen za pivo to bylo 40 milionů

„Psi jsou nasazováni do kontrolních akcí jak v rámci kmenového celního úřadu, tak u ostatních celních útvarů i jiných útvarů státní správy," dodala Ludmila Říhová Zezulová. Minulý rok odsloužili pardubičtí psovodi se svými psy 6 685 hodin v terénu: 186 směn odsloužili pro domovský celní úřad, v 68 případech asistovali na vyžádání u jiného celního úřadu či útvaru státní správy. Psi pachovkáři označili a odhalili 16,5 kilogramů marihuany, 8 160 ks cigaret bez platné tabákové nálepky, bankovky v nominální hodnotě 3 355 000 Kč a desítky gramů drog a prekurzorů (sloučenin) k jejich výrobě. 

Psi obranáři

Psovodi se svými psy obranáři odsloužili nejvíce hodin v souvislosti s nelegální migrací osob na území České republiky. Na hranicích se Slovenskou republikou úspěšně zvládli 67 dvanáctihodinových směn. Pro potřeby vlastního úřadu byli nasazeni stokrát. Dvaadvacetkrát se zúčastnili akcí zaměřených na kontrolu duševního vlastnictví, hazardu a migrace, které vyhlásilo Generální ředitelství cel.