Vodovody a kanalizace (VAK) Pardubice letos zvedly cenu vodného o 1,70 koruny, nezdražovalo se od roku 2013. Cena vodného a stočného za jeden metr krychlový se vyšplhala na 81,70 korun. To je cena, kterou zaplatí konečný odběratel.
SPOTŘEBA KLESÁ
Akciová společnost Vodovody a kanalizace Pardubice zásobuje vodou přes 160 tisíc lidí na Pardubicku, Přeloučsku i Holicku. Hlavními akcionáři jsou města regionu. Největší podíl akcií drží město Pardubice.
„Před lety bývala denní spotřeba vody až 120 litrů na osobu, teď jsme na 85 litrech na osobu a spotřeba stále klesá. Přitom provozní náklady zůstávají stejné, potrubí stárne, je třeba investovat," vysvětlil zvyšování cen vody starosta Holic Ladislav Effenberk, který je zároveň místopředsedou představenstva VAK Pardubice. Upozorňuje, že vodu není možné prodávat svévolně s nepřiměřeným ziskem. Stát kalkulace vody hlídá, aby obsahovaly ekonomicky oprávněné náklady a přiměřený zisk.
SPLACHUJÍ DEŠTĚM
Cena vody na Pardubicku je srovnatelná s jinými podobnými společnostmi v České republice. Jiná je situace ve městech, která mají vlastní zdroj vody a provozují svou uzavřenou vodovodní síť. Tam pak může být cena pro občany oproti Pardubicku i poloviční.
Lidé jsou ale nápadití. Zejména ti, kteří žijí v rodinných domech, umí vodou šetřit. Chytají dešťovou vodu, kterou pak splachují záchod, podobně v domácnosti využívají vodu z vlastních studní. Stočné však platí jen za vodu, kterou odeberou a kterou jim „naúčtuje" vodoměr instalovaný v jejich domě.
DRAHÁ ČISTÍRNA
Vodovody a kanalizace Pardubice značně „vykrvácely" v roce 2006 při nákupu čistírny odpadních vod Semtín za 485 milionu korun, později ještě musely investovat do její obnovy. To všechno musí odběratelé zaplatit. Průměrnou čtyřčlennou rodinu stojí vodné a stočné ročně třináct tisíc korun.
Důchodci Antonínu Rejlkovi z Pardubic cena vody nevadí.
„Pokud vím, i v jiných městech se pohybuje kolem 80 korun za kubík. Ročně se ženou spotřebujeme přibližně 60 kubíků studené vody a 24 kubíků teplé vody. Nešetříme, ale ani neplýtváme," uvedl Antonín Rejlek. Co ho rozčiluje, jsou záhadné ztráty vody přímo v jejich bytovém domě.
„Rozdíl mezi součtem dat z vodoměrů v jednotlivých bytech a mezi měřákem u paty domu činí kolem šesti set kubíků, řešíme to již několik let a stále netušíme, jak tato ztráta vzniká," dodal Antonín Rejlek.
Kritizuje také státem určený a podle jeho názoru nespravedlivý způsob výpočtu úhrad za teplou vodu, kdy třicet procent ceny je určeno podle rozlohy užívaného bytu. V nevýhodě jsou tak jedinci, kteří žijí sami ve větších bytech.