„Například na žádost sdružení obcí obnovujeme víkendové spojení na trase Kadaň – Poláky,“ řekl Deníku mluvčí ČD Ondřej Kubala a dodal, že většina změn a nových spojů vzniká na objednávku obcí či škol. „V Olomouckém kraji jsme například posunovali časy příjezdů vlaků tak, aby žáci mohli být včas ve škole.“

Ceny vnitrostátního jízdného zůstávají beze změn. Zdraženy však jsou některé příhraniční spoje v sousedství s Německem. „Německá strana po nás chce z každé jízdenky nově tři eura,“ vysvětlil zvýšení ceny Kubala.

Rozšířily se možnosti síťových jízdenek. K těm současným přibyly dvě nové: REGIONet a ČDNet. První z nich platí pro jízdy kterýkoli den v rámci jednotlivých krajů.

Druhá má platnost po celé republice a prodává se ve dvojím provedení – buď pro jednoho, nebo až pět pasažérů – a platí nejen v osobních vlacích, ale i v rychlících i expresech. „Jízdenka je platná pro každý den v kalendářním roce, tedy i pro Vánoce, Silvestr nebo Nový rok, vždy od půlnoci do půlnoci,“ řekl Deníku Kubala. ČDNet stojí pro jednoho cestujícího 390 Kč, pro více osob 780 Kč. Nově se také zavádí celodenní jízdenka pro převážení jízdního kola za 50 korun.

Další změny jízdního řádu a cen lze očekávat až 10. prosince při pravidelné změně jízdního řádu.

NOVINKY NA DRÁZE

- přibyly regionální spoje
– dochází k posunům v časech odjezdů a příjezdů vlaků
– vzniká síťová jízdenkaREGIONet a ČDNet
– vzniká jízdenka pro jízdní kola za 50 Kč na celý den
– mění se ceny některých příhraničních spojů v sousedství s Německem