Dvě obce v Pardubickém kraji za sebou mají mimořádné komunální volby. Vyznačovaly se vysokou účastí, v Černé u Bohdanče i v Krásném na Chrudimsku přišlo v sobotu k urnám přes šedesát procent voličů.

V Černé u Bohdanče se zúčastnilo přesně 62,5 procenta voličů. Do obecního zastupitelstva si vybrali pět lidí z kandidátky Sdružení nezávislých kandidátů a dva jednotlivé nezávislé kandidáty.

PÁTEŘNÍ SILNICE

Zastupitelstvo se v Černé rozpadlo v září loňského roku. Z funkce tehdy odstoupila starostka Lucie Panchártková a čtyři zastupitelé, poté složil funkci i poslední zbylý zastupitel. Obec zůstala úplně bez vedení. Do Černé pak každé pondělí přijížděl správce přidělený ministerstvem vnitra. Z nových voleb vyšlo jako vítězné Sdružení nezávislých kandidátů. Jeden z jeho členů Luděk Pilný řekl, že o svém kandidátovi na starostu budou ve sdružení ještě jednat. Ale v jednom z prvních úkolů mají jasno.

„Kromě toho, že je třeba vklouznout do administrativy a začít pracovat na běžných věcech, je nutné věnovat se úpravě páteřní komunikace v obci. V místě chybí povrchová kanalizace, na silnici stojí voda," vysvětlil Luděk Pilný.

Volilo se také v obci Krásné na Chrudimsku, kde lidé postavili jedinou devítičlennou kandidátku. K volbám tu dorazilo 63,28 procent voličů, jejichž hlasy rozhodly o úspěchu sedmičky kandidátů.

ÚDRŽBA MÍSTNÍCH ČÁSTÍ

Mezi těmi, kteří ve volbách uspěli, nechybí ani stávající starosta Radek Pešek. „Teď začala běžet desetidenní ochranná lhůta a poté máme 25 dní na to, abychom svolali ustavující zasedání. Já už při něm ale na starostu určitě kandidovat nebudu, máme jiný plán," svěřil se Radek Pešek.

Současný starosta připomíná, že hlavní úkol, jímž bylo zřízení veřejného osvětlení v Krásném, se podařilo realizovat ještě za starého složení zastupitelstva.

„Další prioritou je řádná údržba všech našich místních částí, které se nacházejí na celkových 730 hektarech. A potom také máme v Krásném dva staré objekty, kdy jeden je před demolicí a na ten druhý čeká rekonstrukce. Oboje bude stát určitě hodně peněz," uzavřel Pešek.