Své by mohl vyprávět starosta Nového Bydžova Pavel Louda, který má s institutem veřejné služby i s veřejně prospěšnými pracemi bohaté zkušenosti. Město bylo vloni zmítáno rasovými vášněmi.

„Měli jsme tu vždy kolem třiceti až padesáti lidí, bylo to kvůli jejich velké fluktuaci velmi proměnlivé. Jedni si práce považují, druzí se jí vyhýbají, jak jen můžou, a na barvě pleti v tomto směru nezáleží. Museli jsme kvůli tomu zpřísnit podmínky a zajistit někoho, kdo by na pracovníky dohlížel. Je to prostě o lidech, a ruku v ruce s tím o osobním přístupu k těmto lidem,“ říká Louda.

Na veřejnou službu i veřejně prospěšné práce jsou v Bydžově najímáni jak Romové, tak „bílí“, poměr je zhruba půl na půl. Přes řadu starostí, nutným dohledem a souvisejících vícenákladů je bydžovská radnice přesto s veřejnou službou i veřejně prospěšnými pracemi spokojená. „Prodělečné to rozhodně není,“ říká Louda. Zatím ale podle něj veřejná služba nefunguje tak dobře, jako veřejně prospěšné práce, jež vlastně představují normální, placený džob.

„U veřejné služby, která není kvůli absenci mzdy tak motivující, je menší efektivita. ale uvidíme. Máme novou dohodu s úřadem práce, oslovili jsme technické služby a neziskové organizace ve městě, aby vytipovaly činnosti, které by mohli nezaměstnaní dělat,“ dodal starosta.

Hned sedm nezaměstnaných bude nově odklízet sníh také v Prachovicích na Chrudimsku. Včera se na tom dohodlo s úřadem práce vedení obce, postižené vysokou nezaměstnaností.

„Vloni jsme takto zaměstnávali jednu paní a zkušenosti s ní byly velmi dobré, bylo to naprosto bez problémů. Zaplatíme jim pojištění a naši, obecní pracovníci, budou mít na svou kvalifikovanější práci víc času. Práce tu máme pořád víc než dost,“ říká starostka Bohuslava Čepová.

V zápřahu však podle ní nebude všech sedm lidí, budou se střídat po dvou. Vedle aktuálního úklidu sněhu je čeká všeobecný úklid obce, sběr odpadků či hrabání trávy. „Nevýhodné to pro nás určitě nebude,“ dodala starostka.