Profesionální hasiči z pardubické stanice neopomínají každý rok na tuto oslavu, která je věnovaná svatému Mikuláši. Hasiči začínají s oblékáním kostýmů a malováním odpoledne a velmi bujaře. Než se vydají do ulic, aby postrašili zejména děti hasičů, usedají kvůli zvídavým fotoaparátům novinářů do hasičského vozu a sjedou bravurně po tyči.

Pak se divocí čertíci, s andělem a moudrým Mikulášem vydají nadělit zlobivcům uhlí a brambory a těm hodným nějaké laskominy. Zda někomu nadělí i nějakou sprchu z hasičské proudnice vám případně sdělíme…

Připomeňme, že kořeny oslav svátku svatého Mikuláše sahají do 10. století, původně se odehrávaly o svátku Neviňátek, ale ve 13. století byly přeloženy na světcův svátek. Obyčej pochůzek vznikl patrně z biskupských her, konaných v klášterních školách. Církev sice různé taškařice neschvalovala, ale omezila se jen na výzvy, aby alespoň nebyla strašena mládež. Mikuláše doprovázejí Anděl, jedna z nejoblíbenějších laskavých postav předvánočního i vánočního času a čert jako pokušitel.

Vendula Horáková