„Most Červeňák je v bývalém vojenském prostoru a v jeho blízkosti se rozprostírá krásná příroda, jejíž návštěvu chceme obyvatelům města co nejvíce usnadnit a zjednodušit,“ přiblížil náměstek primátora Jan Hrabal, který je zodpovědný za dopravu a do jehož gesce spadá i správa majetku města.

„Poslední prohlídka mostu Červeňák proběhla v prosinci roku 2018. Tehdejší výsledky však nebyly vzhledem ke špatnému stavu mostu a k absenci zádržného systému příznivé a bylo doporučeno, aby se most uzavřel. Od té doby však prošel řadou oprav a rekonstrukcí, a proto je namístě vypracování posudku nového,“ dodal Hrabal.

Pardubice hledají zpracovatele projektu na revitalizaci Červeňáku. Dokumentaci, včetně stavebního povolení, chce mít město hotovou během příštího roku tak, aby mohlo v roce 2024 začít se samotnou revitalizací.
FOTO: Z vojenského cvičiště přírodní park. Červeňák čeká obnova za 60 milionů

Oblast kolem řeky Chrudimky je evropsky významnou lokalitou s chráněnými druhy. Město v minulosti už nechalo opravit Zeleňák, první ze dvou mostů, které spolu s pozemky získalo, a zajistilo tak průchodnost Červeňáku pro pěší i cyklisty. Druhá dominanta místa, která svůj název získala po červeném nátěru, který se ale nedochoval, na obnovu čeká.

Cílem radnice je prověřit možnost legálního návratu chodců a cyklistů přes tento most a pokračovat tak v projektu revitalizace.

Součástí prohlídky mostu bude zaměření průřezu za účasti horolezce, prohlídka konstrukce mostním odborníkem a také podrobný statický výpočet zatížitelnosti.

Vizualizace projektu multifunkční arény pro HC Dynamo Petra Dědka v Pardubicích.
Multifunkční hala na Cihelně? Dědek se nevzdává, v cestě ale stojí územní plán

„Firmu MDS PROJEKT s. r. o. jsme oslovili jakožto specialistu v oblasti staveb mostů, se kterým město dlouhodobě spolupracuje a se kterým máme velmi dobré zkušenosti, “ informoval náměstek Hrabal s tím, že cena úkonu bude 162 140 korun včetně DPH.

Pardubice hledají zpracovatele projektu na revitalizaci Červeňáku. Dokumentaci, včetně stavebního povolení, chce mít město hotovou během příštího roku tak, aby mohlo v roce 2024 začít se samotnou revitalizací.Pardubice hledají zpracovatele projektu na revitalizaci Červeňáku. Dokumentaci, včetně stavebního povolení, chce mít město hotovou během příštího roku tak, aby mohlo v roce 2024 začít se samotnou revitalizací.Zdroj: Deník/Nikola Remešová

Výsledkem statického výpočtu bude hodnota zatížitelnosti. Výsledky by radnice měla znát do konce prázdnin.

Obnova parku Červeňák

Zpustlý kus přírody nedaleko centra Pardubic chce město obnovit. Vzniknou tu naučné stezky a cyklostezky. Revitalizace lokality Červeňák a obnova území v této lokalitě by měla začít příští rok. Pardubice jsou za ni ochotny zaplatit 60 milionů korun. „Samotná obnova území Červeňáku, jejímž cílem je posílení ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury v Pardubicích, by měla začít v polovině roku 2024,“ potvrdila mluvčí radnice Nataša Hradní.

Sousoší od akademického sochaře Josefa Malejovského, ztvárňující rudoarmějce obklopeného dětmi, bylo na náměstí Republiky odhaleno v roce 1957.
Kam s ním? Město hledá nové místo pro sochu Rudoarmějce. Bourat se nebude

Červeňák sloužil jako vojenský areál ženistů a armáda tu po své činnosti zanechala velké stopy, mnoho z nich v území zůstane. Vedení města se chce zaměřit na propojení místa s okolními cyklostezkami a pěšinami, zachovat by se měly i mostní pilíře a stávající objekty.