V nejstarším anglickém univerzitním městě studuje nyní střední školu, ale již po letních prázdninách ji čekají studia práva na jedné z nejprestižnějších škol světa.

„Už od dětských let mne zajímala právní problematika, neboť oba mí rodiče jsou uznávaní právníci,“ líčí svůj neobyčejný příběh s přirozeností svého mládí samotná Eliška. Svou životní cestu bere jako samozřejmost, ačkoliv je historicky vůbec první Češkou, která byla na prestižní oxfordskou univerzitu přijata.

Podobně jako spousta studentů si na ni podala loni přihlášku, přestože věděla, že z tisícovky zájemců bude na práva přijat pouze jediný. „Vůbec jsem netušila, že to budu právě já,“ svěřuje se Eliška, která stejně jako ostatní rozeslala přihlášky na nejméně dalších šest anglických univerzit. Po obvyklých rutinních písemných testech byla pozvaná na oxfordskou univerzitu ke dvěma náročným pohovorům. Krátce před loňskými Vánocemi obdržela sdělení s tím, že je přijata. „Jedinou podmínkou bylo, že musím dokončit druhý ročník střední školy, kterou právě studuji a od příštího školního roku už mohu nastoupit na univerzitu,“ svěřuje se Eliška Tomanová. Práva bude na oxfordské univerzitě studovat tři roky a poté ji čeká prestižní roční kurz a deset let praxe v oboru, než se stane soudkyní. Jejím snem je, aby se dostala mezi tisíc nejlepších, jež jmenuje královna.

„Musela bych tedy působit v této zemi. Ostatně anglické právo je zcela odlišné od českého,“ připomíná Eliška s tím, že má i druhou volbu. A to, stát se právničkou, která se převážně zaobírá pouze právní agendou. Lidově řečeno, jen a jen papíry. „To bych určitě nechtěla,“ podotýká Eliška, která si jako bojovnice vybrala tu obtížnější cestu.

Podle nadějné studentky je však jiné i české školství. „U nás je víc formální, ve třídě je třicet žáků, a pokud chce někdo vyjádřit svůj názor, musí se nejprve hlásit,“ uvádí jeden ze svých postřehů Eliška, která si už zvykla, že v Anglii panuje mezi studenty a profesory uvolněný a kamarádský vztah.

„Nejenže jim tykáme, ale nebojíme se jim ani skákat do řeči,“ říká studentka, která v Česku studovala osmileté gymnázium. „Když jsem odjížděla do Anglie, doma mne čekaly ještě čtyři roky studia, ale v Anglii pouze dva,“ popisuje situaci dívka, která však hlavní rozdíl spatřuje už v samotných předmětech.

V Česku měla šestnáct předmětů a všechny byly povinné. V Anglii má pouze čtyři a ještě si mohla vybrat takové, které sama chtěla. Ve třídě je deset žáků, přičemž na právo chodí pouze dva, stejně jako na španělštinu. Každý Čech se pochopitelně neopomene Elišky zeptat na finanční stránku studia. „Podala jsem si samozřejmě žádost o stipendium, ale nevím, zda uspěji. Zatím mi všechny náklady hradí rodiče, a jednou jim doufám vše oplatím,“ říká s přesvědčením Eliška Tomanová.

A nejbližší plány inteligentní a odvážné Češky? „O letních prázdninách se chystám se svou nejlepší kamarádkou, která bude v Oxfordu studovat matematiku a statistiku, cestovat po její rodné zemi, kterou je Čína,“ netají své nadšení na zajímavou zkušenost budoucí studentka oxfordské univerzity.