Příští středu o vyslání pětiletého hřebce jménem Alta do Británie rozhodne vláda, potvrdila informaci mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková.

Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy je to mimořádná šance, jak propagovat Českou republiku, slavný hřebčín, jeho unikátní chov a jak rozšířit výjimečné koně po panovnických dvorech Evropy. „Byla by to prezentace České republiky i našeho hřebčína, my bychom si toho považovali,“ řekl ředitel Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem Jan Höck.

Hřebčín vybral pětiletého hřebce Alta z linie Favory

Je to jedna z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní. Veškerý výcvik už má kůň za sebou a je předurčený k tomu, aby byl plemeníkem.

„Je to bělouš, teď ještě není úplně vybělený, ale do budoucna bude. U těchto koní to bývá do desátého roku věku,“ uvedl Höck.

Hřebec má podle ředitele vynikající původ. Otec koně se účastnil mistrovství světa, Evropy i mezinárodního závodu ve Winsdoru.

Sám Favory Alta XXI – 30 je vycvičen k práci se sedlem i v zápřeži. Podle ředitele hřebčína je darovaný kůň „díky typickému exteriéru, bezvadné mechanice pohybu a perfektnímu charakteru vhodným adeptem na pokračování linie Favory“. Doufá, že si britští královští novomanželé po nějaké době vyberou v Kladrubech pro darovaného hřebce kobylku.

Hřebčín v Kladrubech pravidelně dodává koně švédskému a dánskému královskému dvoru. Ředitel Höck doufá, že by se se starokladrubáci mohli zalíbit i v Británii.

Národní hřebčín je nejstarším velkým hřebčínem na světě, existuje 432 let. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou.

Hřebčín v Kladrubech již navštívili dva členové britské královské rodiny. V roce 2007 tam zavítala dcera královny Alžběty II. princezna Anna, o 11 let dříve Kladruby navštívil manžel panovnice princ Filip.