V předvánočním období, které je pro mnoho lidí téměř synonymem chaosu, je schopnost hudby sjednocovat více než vítaná. Již tradiční akce Deníku s názvem Česko zpívá koledy pak talent hudby k propojování lidí dokazuje už 13 let.nLetos se lidé napříč Českou republikou společně potkají ve středu 13. prosince od 18 hodin. Minulý rok se tato oblíbená akce po dvou covidových letech vrátila v živé podobě na české náměstí, kostely a další místa.

Mohutný chór zazpívá druhou prosincovou středu opět šest vánočních koled a písní. Letos to budou Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce. Kompletní texty těchto koled najdete na webu www.ceskozpivakoledy.cz, kde je ke stažení i zpěvník. V den konání texty také vyjdou ve všech regionálních vydáních Deníku.
Na uvedených webových stránkách lze také najít interaktivní mapu se seznamem míst, kde se účastníci mohutného celorepublikového „sboru“ potkají. Ačkoli se jejich počet už v polovině listopadu přiblížil k číslu 250, máte možnost vyplnit jednoduchý formulář a přihlásit další místo v okolí svého bydliště.

Podívejte se, jak jsme společně zpívali v roce 2022 na Pernštýnském náměstí v Pardubicích:

Zdroj: Martin Alt

Letos koledy s Deníkem zazní také na Pernštýnském náměstí. Šest vybraných koled tu stejně jako loni zazpívají děti ze ZŠ Polabiny. Naopak premiéru letos budou mít děti z mateřské školy z Dolních Ředic. „Letos se chceme zúčastnit společně se základní školou u nás ve vesnici. Chceme to udělat jako společnou akci s rodiči, i když pro nás to bude letos premiéra,“ říká Tereza Mezerová, která už se na společné vystoupení těší. S dětmi už koledy poctivě trénují. „Koledy jsou mi blízké všechny, s dětmi každoročně zpíváme Vánoce, Vánoce přicházejí včetně všech slok. Ilustrovala jsme si je všechny a děti se je snadněji naučí podle obrázků,“ popisuje učitelka.

S Deníkem zpívá koledy vždy i nějaká známá kapela. V minulosti tak nechyběla třeba pardubická Vypsaná Fixa. Letos to bude Divokej Bill, který zahraje lidem na náměstí v Ústí nad Labem.

Který vánoční strom bude letos na Pardubicku nejkrásnější? Ilustrační foto.
VÁNOČNÍ ANKETA: Nominujte nejkrásnější vánoční strom z Pardubicka

Při akci Česko zpívá koledy se sejdou lidé na stovkách míst v celé republice a zazpívají si ve stejný čas koledy. Vánoční písničky ale letos nezazní jen na hlavních náměstích. Na Pardubicku se bude zpívat i v Holicích, Dolní Rovni nebo Horních a Dolních Ředicích.
Ke zpívání ale není nutné náměstí, kostel či vyhřívaná místnost, lidé si mohou zazpívat kdekoliv.

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety. Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku či Turecku. „Nejdále se koledy rozezněly v hlavním městě Kataru,“ prozradila Jitka Peroutková, marketingová ředitelka Deníku.

Vánoční poutákZdroj: Redakce