Husarský kousek se povedl českým potápěčům pod hladinou Jadranu. Na konci dubna se jim podařilo objevit vrak potopeného italského křižníku Giuseppe Garibaldi, který byl potopen rakousko-uherskou ponorkou během První světové války.

Česká expedice jako první na světě loď na mořském dnu nalezla a ponořila se k němu. Pardubák Boris Gol v roli experta na námořní historii na úspěšné expedici nechyběl.

„Jsme první na světě, nikdo jiný doposud tuto loď nenašel,“ uvedl včera po návratu z Chorvatska Boris Gol. K moři se vydal v polovině dubna se skupinou plzeňských potápěčů v rámci Expedice Szent Ištván 2008. V její první části se věnovali natáčení podvodních záběrů vraku rakouské lodě, po níž nesla expedice název. Potom se již expediční loď Agramer vydala do míst, kde se měl nacházet pancéřový křižník Giuseppe Garibaldi.

„K dispozici jsme měli některé historické údaje. Naše první sedmihodinové pátrání ale bylo neúspěšné. Prohledali jsme několik čtverečných mil a po vraku ani památky,“ popisuje první den hledání lodi, která šla ke dnu v červenci 1915 po zásahu torpédy. Přes pět set italských námořníků se podařilo zachránit, 52 z nich zde ale našlo svou smrt. Až třetí den – 28. dubna – se na expedici usmálo štěstí. „Na sonaru se objevily první obrysy lodi,“ říká Boris Gol, technický a historický poradce výpravy. Místo je označeno bójkami a do vody skáčí potápěči.

„Po svém vynoření konstatují, že se jedná o vrak válečné lodi. Podmínky ve 125metrové hloubce byly však natolik špatné, že nebylo možné bez ohrožení života pokračovat dál. Nicméně úkol byl splněn a my jsme první na světě, kdo vrak křižníku Giuseppe Garibaldi nalezl a identifikoval. Máme jeho přesnou pozici a sonarové snímky,“ dodává pardubický nadšenec.

Na chorvatské ministerstvo kultury byla následně podána žádost o zaregistrování nově nalezeného vraku lodi. Na podzim by se k němu měla vydat další expedice, tentokrát již mezinárodní, která bude mít za cíl vrak podrobně zdokumentovat a nafilmovat.