Ministerstvo pro místní rozvoj dokončilo dlouhodobou koncepci rozvoje, materiál nyní čeká na schválení. Škála opatření je široká, finance by měly například putovat na vybudování nových turistických stezek, vylepšení sportovní infrastruktury či opravu památek. „Koncepce neobsahuje finanční plán krytí jednotlivých aktivit, počítá se ale s penězi z fondů EU. Do roku 2013 by se mohlo vyčerpat až 24 miliard korun,“ uvedla pro Deník ředitelka odboru cestovního ruchu Blažena Křížová.

Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA) koncepci vítá, ohledně jejího konkrétního naplnění je ale mírně skeptická. „Uvidíme, jak se to projeví v praxi, zatím je to jen teoretická vize,“ říká mluvčí AČCKA Tomio Okamura.

Uvádí i příklad problému, který by bylo potřeba rychle vyřešit. „Zájezdy u nás pořádají i organizace, které nejsou cestovní kanceláří a nemají pojištění, například odbory či lékařská sdružení. V případě, že takový zájezd zkrachuje, lidé většinou zůstanou bez jakékoliv náhrady,“ upozorňuje Okamura.
Počet zahraničních návštěvníků podle údajů Českého statistického úřadu loni vzrostl o 1,6 procenta, poklesl ale počet turistů, kteří navštívili Prahu.
„Doba tzv. stag parties, při kterých cizinci přijížděli na krátkodobé spanilé jízdy, je již nenávratně pryč. Tyto cesty se přesunuly více na severovýchod Evropy,“ vysvětluje mluvčí agentury Czechtourism Karin Šeligová.

Česko tak bude muset přijít se zcela novým produktem, kterým by přilákala například Brity, jejichž frekvence návštěv silně klesá.

Cestu do zajímavých míst Česka si v loňském roce našlo celkem 1,2 milionu turistů, většina z nich pak přicestovala individuálně.