„S pomocí lupových brýlí a dalšího příslušenství, které jsme získali díky vstřícnosti společnosti Fresenius Medical Care, můžeme zkvalitnit naše možnosti péče o tyto pacienty," pronesl Miloslav Pirkl, zástupce primáře oddělení cévní a plastické chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice.
A jak vypadá taková práce cévních chirurgů? Nijak snadné to určitě není. Musí pracovat s mikronástroji a velmi jemným šicím materiálem. Proto jsou lupové brýle nezbytnou pomůckou při těchto operačních výkonech.
Aby mohl být pacient napojen na dialyzační přístroj, je nutné nejprve chirurgicky vytvořit arteriovenózní zkrat, nebo-li A-V shunt. Laicky řečeno, je potřeba vytvořit komunikaci mezi tepnou a žílou, která následně slouží k zavedení dialyzačních jehel. Ty přivádějí krev do dialyzačního přístroje a zpět do těla.
„Zajištění kvalitního cévního přístupu, nejlépe formou nativního arteriovenózního zkratu, je nezbytným předpokladem k provádění účinné hemodialýzy spojené se zlepšením zdravotního stavu a snížením rizika komplikací pro pacienta," uvedl Roman Štilec, primář Dialyzačního střediska s nefrologickou ambulancí Fresenius Medical Care sídlícího v areálu Pardubické nemocnice.
Podle Miloslava Pirkla je však konstrukce těchto dialyzačních cévních přístupů často opomíjena. A to zcela neoprávněně. „Přitom se zjevně jedná o možnost zachránit a prodloužit život u pacientů s chronickým ledvinným selháním," dodal zástupce primáře Pirkl.