VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cévní chirurgové mají novou "hračku": brýle

Pardubice – Pardubická nemocnice se může pochlubit novou pomůckou. Cévní chirurgové mohou nyní na sálech využívat také lupové brýle, což ocení zejména při výkonech u nemocných s chronickým ledvinným selháním.

18.10.2015
SDÍLEJ:

Milosvlav Pirkl a Roman Štilec (zleva) při předávání daru.Foto: Pardubická nemocnice

„S pomocí lupových brýlí a dalšího příslušenství, které jsme získali díky vstřícnosti společnosti Fresenius Medical Care, můžeme zkvalitnit naše možnosti péče o tyto pacienty," pronesl Miloslav Pirkl, zástupce primáře oddělení cévní a plastické chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice.

A jak vypadá taková práce cévních chirurgů? Nijak snadné to určitě není. Musí pracovat s mikronástroji a velmi jemným šicím materiálem. Proto jsou lupové brýle nezbytnou pomůckou při těchto operačních výkonech.

Aby mohl být pacient napojen na dialyzační přístroj, je nutné nejprve chirurgicky vytvořit arteriovenózní zkrat, nebo-li A-V shunt. Laicky řečeno, je potřeba vytvořit komunikaci mezi tepnou a žílou, která následně slouží k zavedení dialyzačních jehel. Ty přivádějí krev do dialyzačního přístroje a zpět do těla.

„Zajištění kvalitního cévního přístupu, nejlépe formou nativního arteriovenózního zkratu, je nezbytným předpokladem k provádění účinné hemodialýzy spojené se zlepšením zdravotního stavu a snížením rizika komplikací pro pacienta," uvedl Roman Štilec, primář Dialyzačního střediska s nefrologickou ambulancí Fresenius Medical Care sídlícího v areálu Pardubické nemocnice.

Podle Miloslava Pirkla je však konstrukce těchto dialyzačních cévních přístupů často opomíjena. A to zcela neoprávněně. „Přitom se zjevně jedná o možnost zachránit a prodloužit život u pacientů s chronickým ledvinným selháním," dodal zástupce primáře Pirkl.

Autor: Redakce

18.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Místopředseda volební komise číslo 1006 v Pardubicích porušil volební zákon. Do komise zasedl v tričku propagujícím znak kandidující strany Blok proti islamizaci.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO
10

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budo sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení