Obyvatelé Holic o víkendu provedli asi nejviditelnější změnu ve složení vlády města na Pardubicku. Z nového sdružení PRO Holice je rázem jasný vítěz voleb napříč městem a už se také ujímá vlády. V neděli byla podepsána koaliční smlouva s ODS, která ve volbách získala tři mandáty. S osmi křesly sdružení PRO Holice však v jednadvacetičlenném zastupitelstvu získává většinu jedenácti hlasů.

Pozici starosty obsadí Ondřej Výborný, ředitel Dětského domova Holice. Vystřídá tím tak Ladislava Effenberka z ČSSD, který se ve vedení Holic pohyboval úctyhodných 28let.

„Sami jsme čekali úspěch, ale pravda, trochu nás jeho velikost překvapila. Nebral bych to jako revoluci, ale spíše bych hovořil o evoluci. Občané řekli, že změnu si přejí a tak se vyvíjela koaliční jednání,“ komentoval vítězství Ondřej Výborný.

Volební úspěch v Holicích tak slaví jediná „apolitická" kandidátka. „V tomto jsme i nabízeli jakousi alternativu a je možné brát řadu hlasů i jako protestní,“ dodává Výborný.

A koaliční spolupráce už funguje. Do práce se pouští už nyní, ještě před samotným ustavujícím zastupitelstvem. „Základ máme stanoven a nebudeme čekat na ustavující zastupitelstvo. Už ve středu se setkáme na první pracovní poradě ve formě první rozšířené rady města. Chceme občanům města a pracovníkům sdělit, že naším cílem jsou evoluční změny a otevření jsme jakýmkoliv nápadům. Zní to možná jako obecné řeči, ale chceme to tak mít. První schůze bude řešit přípravu na první zastupitelstvo, systém práce s opozicí, výbory. Nejdeme si jen přátelsky pokecat,“ dodává nastupující starosta s tím, že nástup do politiky chápe jako výzvu.

„Co bych dodal, minulému vedení města patří poděkování za všechny dobré věci, co pro Holice udělali,“ uzavřel.

Se změnou se ale stávající starosta Ladislav Effenberk zřejmě nevyrovnává příliš dobře. „Raději toho nechme, nemá to cenu,“ reagoval na žádost o rozhovor a vzápětí zavěsil telefon.

ČSSD v Holicích přitom s ohledem na celostátní výsledky ještě nedopadla vůbec špatně. V Holicích je s pěti mandáty stále druhou nejsilnější stranou a nekrvácela tolik jako v jiných městech. To platí ale jen u mandátů. Při pohledu na absolutní počet hlasů je zcela viditelný propad. Vítězné PRO Holice sebralo dvakrát tolik hlasů, než sociální demokracie.

Starosta: Ondřej Výborný
Místostarosta: Petr Kačer
Rada města: Ondřej Výborný, Petr Kačer, Lukáš Peška, Veronika Marková, Pavel Hojka, Dana Půlpánová, Vítězslav Vondrouš