Pardubická chemička Synthesia, která je významným světovým producentem oxidované celulózy pro zdravotnické účely, věnovala tento prostředek ve formě měkkého netkaného materiálu. Materiál se přikládá na krvácející místo a zhruba během minuty a půl zastaví krvácení. V těle se posléze zcela rozloží, takže není nutné jej po ukončení operace z rány odstraňovat.

„Při hledání možností humanitární pomoci jsme ani na chvíli neváhali, neboť oxycelulóza se se svými specifickými vlastnostmi nabízí sama. Jsem proto velmi rád, že jsme mohli v této nelehké situaci pomoci a formou daru poslat na Ukrajinu 1 400 kusů našeho výrobku,“ řekl generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška.

Spisovatelce Kristýně Trpkové z Holic vychází v dubnu román Vesnice, který je druhým dílem z plánované detektivní trilogie. Foto: Euromedia
Chtěla jsem se vyvarovat toho, abych vyvraždila celé Holice, říká spisovatelka

Oxycelulóza

Oxidovaná celulóza nachází uplatnění zejména jako profesionální hemostatikum pro zastavení krvácení při různých chirurgických zákrocích včetně minimálně invazivních výkonů. Jedná se o vstřebatelný prostředek ve formě pletené textilie či měkkého netkaného materiálu, který se po přiložení na krvácející místo nasytí krví a zhruba během 1,5 minuty zastaví krvácení. V těle se posléze zcela rozloží, takže není nutné jej po ukončení operace z rány odstraňovat.

Zrealizovat myšlenku pomoci nebylo zrovna snadné. Přepravu na západ Ukrajiny nakonec pomohli zajistit řidiči autobusů, kteří vozí ukrajinské rodiny do Česka. Zpáteční cestu pak využívají k transportu humanitární pomoci. S koordinací cesty a předání materiálu do konkrétní nemocnice na Ukrajině pomohl i kněz řeckokatolické církve Marian Kurylo, který v Pardubicích podporuje ukrajinskou komunitu. Ten poskytl například kontakty na obyvatele, kteří jsou přímo ve Lvově.

„Jeho prostřednictvím jsme odeslali nabídku do tamní nemocnice, která měla o náš dar velký zájem,“ dodal Jiří Demele, vedoucí odboru Oxycelulóza společnosti Synthesia.

Podívejte se na videoprezenetaci přípravku:

Zdroj: Youtube

Nyní pardubická společnost potvrdila, že oxidovaná celulóza je v pořádku na místě a pomáhá při operacích pacientů ve vojenské nemocnici.

„Ať tento dobrý skutek poslouží našim obráncům a stane se důležitým příspěvkem k vítězství ukrajinského lidu,“ napsal do Synthesie plukovník lékařské služby a náčelník Vojenského lékařského klinického střediska ve Lvově V. F. Knyhynyytskyi.