„Příští týden začneme s přípravnými technickými pracemi, od týdne následujícího již budeme pracovat na likvidaci chemických látek,“ uvedl 2. července místopředseda představenstva firmy Dekonta Petr Mothejl. „Zhruba za dva až tři měsíce by mělo být hotovo,“ doplnil. Tyto práce přijdou podle Mothejla přibližně na 16 milionů korun. Areál plný nebezpečných látek a odpadů, který byl objeven v červnu loňského roku, je již zhruba z poloviny vyklizen.

Informace o pokračování prací ve skladišti najdete ZDE.

Co nového našli chemici ve skladišti, najdete ZDE.

Poslední chvaletické jedy zmizí v ostravské spalovně, najdete ZDE.

Poslední jedy opustily Chvaletice, najdete ZDE

Pardubický kraj ukončil likvidaci chemikálií ve Chvaleticích - článek najdete ZDE

Likvidace chemikálií začíná

Postavy v bílých ochranných oblecích s dýchacími přístroji se i přes pondělní tropické teploty opět pohybovaly v jedné z hal nelegálního skladu nebezpečných odpadů ve Chvaleticích.

Po půl roce tak byly obnoveny práce na likvidaci chemikálií, které vloni zastavily nedostatek peněz a příchod zimy.

„Sklad jsme objevili vlastně náhodou přibližně před rokem. Od loňského června až do konce roku 2006 odborná firma pracovala na inventarizaci, třídění a následné likvidaci všeho možného. Kromě chemikálií jsme tu objevili například i jedy, bojové látky, léky či injekční stříkačky,“ přiblížil loňskou situaci radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí Petr Šilar. V první etapě byla vyklizena přibližně polovina prostor skladu a zlikvidováno 65 tun odpadů. Kraj za to zaplatil deset milionů korun.

S novou státní dotací ve výši patnácti milionů korun kraj vypsal i nové výběrové řízení na dodavatele prací, které budou opět svěřeny firmě Dekonta. „Pokud vše půjde podle plánu, měli bychom nejpozději na konci září prohlásit objekty za ,čisté’,“ řekl vicehejtman kraje Roman Línek.

Informace o nálezu radioaktivních látek ZDE.

Horká práce ve skafandru

17. července 2007

Je horko, až se tetelí vzduch a po skládce nelegálně uskladněných jedů se pohybuje desítka mužů v dobře utěsněných ochranných oblecích. „Za jeden den tropického parna propotí až čtyři obleky,“ řekl Otakar Herberk z firmy Dekonta, která skládku chemikálií likviduje. „Je to taková sauna, akorát že ve vlastní šťávě.“ Muži v oblecích vypadají spíše jako kosmonauti ve skafandrech. Obleky jsou nepromokavé a nesmí do nich proniknout ani smítko prachu. Na rukou mají gumové rukavice, obličej si chrání maskou a hlavu helmou. Neprodyšnost zajišťuje také kapuce. „V parnu, které panuje, vydrží maximálně hodinu,“ řekl Herberk. „Když už je horko neúnosné, pokropí obleky vodou nebo si zajdou do stínu.“ Kvůli vedrům museli likvidátoři jedů změnit pracovní dobu. Začínají brzo ráno a pracují do 11.00 hodin. Na skládku jedů se pak vrací okolo 15.00, směna jim končí mezi 19.00 až 21.00.

Chvaletická starostka navrhuje změnu zákona

V nelegálním skladu u Chvaletic na Pardubicku, který byl náhodou objeven v létě loňského roku, byly po půlroční přestávce znovu zahájeny práce na odborné likvidaci uskladněných nebezpečných chemikálií. Pokud nenastanou komplikace, budou všechny látky odstraněny z objektů do konce září.

„Nyní docházíme k závěrečné fázi, kdy děkuji Pardubickému kraji především za jeho velkou snahu. Ještě si nedovolím říci, že máme vyhráno. Každá lahvička uložených chemikálií je pro nás nebezpečná, proto to také likviduje odborná firma,“ říká Blanka Zaklová, starostka Chvaletic, na jejímž katastru se nezákonný sklad nachází.

Pokud se starostka vrátí o rok zpátky, vybavuje si prvotní zděšení z toho, jak rizikové látky se ve skladu objevily – včetně jedů, léků a bojových látek. „Situaci jsme zvládli - myslím si - na jedničku. Panika mezi lidmi nezavládla i díky tomu, že jsme okamžitě informovali občany a vydali potřebná opatření. Jen občas sdělujeme jednotlivým obyvatelům, více méně z Hornické čtvrti, která je odsud kousek, kdy už bude nebezpečné místo zlikvidováno,“ popisuje komunikaci starostka.

Chvaletice se tak více než rok dostávají do médií především v souvislosti s rizikovým skladem s desítkami tun chemikálií. „Myslím si, že to ani nezvýšilo, ani nesnížilo nějakou popularitu, že si vedeme pořád stejně,“ říká Blanka Zaklová. „A to, že se teď něco našlo ve Chvaleticích, nevylučuje, že se za čtrnáct dní nemůže něco objevit někde jinde. Naší legislativě chybí v tomto místě zásadní krok. Můj osobní názor je, že pokud někdo od někoho odebírá jedy, měl by nakonec dokladovat, jak s nimi naložil. Nestačí jen to, že je někam odveze, do nějakého skladu, a tím to končí. Zde si myslím, že je prostor, kde by mohly a měly být zákony upraveny,“ dodává chvaletická starostka.

Souběžně s likvidací chemických látek probíhá i šetření Policie České republiky po původcích skladu. „Podle výsledku tohoto vyšetřování se Pardubický kraj pravděpodobně zapojí do vymáhání vynaložených finančních prostředků po vinících,“ nechal se slyšet vicehejtman kraje Roman Línek. Odstranění obsahu skladu si vyžádá řádově desítky milionů korun.

Konečně bez jedů?

Po více než půlroční přestávce v pondělí opět začnou pracovníci odborné firmy Dekonta s inventarizací a likvidací chemikálií z nelegálního objektu ve městě.

„Sklad jsme objevili v červnu loňského roku a okamžitě zahájili jeho likvidaci. V listopadu jsme ale museli práce přerušit kvůli počasí i nedostatku peněz. Vyjednávali jsme se státem o finanční podpoře, která teď přišla, a museli jsme také vypsat nové výběrové řízení na dodavatele prací,“ zdůvodnil přestávku krajský radní Petr Šilar.

„Doposud bylo k likvidaci odvezeno na 56 tun odpadů,“ dodala mluvčí kraje Kateřina Nohavová.

„Bude to pomalá a pečlivá práce. V halách totiž při neopatrnosti hrozí výbuch. Na místě bude pracovat minimálně pět odborníků,“ informoval místopředseda představenstva Dekonty Petr Mothejl. Pokud vše půjde podle plánu, v září by Chvaletice mohly být „městem bez jedů“.

Kdo dokončí likvidaci chemikálií ve skladišti?

11. června 2007

Likvidaci nelegálního skladu chemikálí by měla dokončit společnost Dekonta Praha, která již tyto práce zajišťovala v loňském roce.

Rozhodnutí výběrové komise však ještě musí potvrdit Rada Pardubického kraje, která zasedá 28. června. „To jste posel dobrých zpráv,“ řekl při telefonickém rozhovoru místopředseda představenstva společnosti Dekonta Petr Mothejl. „Pokud nás Rada Pardubického kraje potvrdí, tak se těším na to, že doděláme práci ve stejné kvalitě, jako doposud. Tím bychom zbavili chvaletických občanů potenciálního nebezpečí, které sklady představovaly,“ doplnil Mothejl s tím, že práce ve Chvaleticích odhaduje na zhruba tři měsíce.

Skladiště nelegálních látek bylo objeveno v červnu loňského roku. Na místo se přišlo poté, co tam Ludvíku F. explodovala neznámá látka a byl zraněn.

Na místě se našly kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny i tuny kyanidů, solí těžkých kovů či radioaktivní látky. Výjimku netvořily ani ampule s krví či pistole.

Sklad provozoval Ladislav Pilc z Jihlavy, který je již čtyři roky nezvěstný a policie po něm marně pátrá.

Ze skladu vloni Dekonta nechala odvézt přes 56 tun roztříděných chemických látek, zmizely i nejrůznější druhy znečištěných obalů.

Sklad neustále střeží příslušníci policie a armády.

DALŠÍ FOTOGALERII NAJDETE ZDE.