Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pardubický kraj ukončil likvidaci skladu chemikálií u Chvaletic

CHVALETICE - Po více než roce práce Pardubický kraj ukončil likvidaci obsahu nelegálního skladu chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku. Kraj úředně převzal vyklizené objekty, jejich další osud je však v rukou správce konkurzní podstaty společnosti AVOT, které areál patří. Informovala o tom mluvčí kraje Kateřina Nohavová.

14.11.2007
SDÍLEJ:

Prázdné sklady ve ChvaleticíchFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

"Na místě zůstává pouze odpad, který nebyl předmětem sanace a který není pro životní prostředí rizikový. Jde například o skládku komunálních odpadů, která pochází z doby před začátkem vyklízení objektu," uvedla Nohavová.

Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině loňského června rozsáhlé skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Na místě se našly kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny i kyanidy, soli těžkých kovů, radioaktivní látky, další sloučeniny a rovněž upravené plynové pistole. Část chemikálií skončila ve spalovnách nebezpečného odpadu v Ostravě a Ústí nad Labem, část byla přepracována a uložena na skládky.

V první etapě, která byla ukončena v listopadu 2006, bylo zlikvidováno na 56 tun odpadů, v druhé etapě od letošního července do listopadu pak dalších přibližně 50 tun. Poslední akcí byla likvidace takzvaných odorizačních jednotek, kterou odborníci provedli kvůli zápachu v chladném říjnovém počasí.

Náklady na likvidaci skladu dosáhly přibližně 26 milionů korun, většinu peněz poskytl stát. Pardubický kraj chce náhradu vynaložených peněz vymáhat, provozovatel skladu Ladislav Pilc z Jihlavy byl však březnu prohlášen Okresním soudem v Jihlavě za mrtvého, vyšetřování dalších osob, které se ve skladu pohybovaly, policie dosud neuzavřela.

14.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení