Na Univerzitu Pardubice a její Fakultu chemicko-technologickou zamíří v pondělí 5. února více než 300 žáků středních škol z celé České republiky a ze Slovenska. Nejvzdálenější soutěžní tým přijede do Pardubic až z Košic. Na obou univerzitách ve Velké Británii se o 5 dní později utká nad zadáním dokonce 500 studentů.

„Letošní Chemiklání bude rekordní v počtu účastníků. Počítáme, že pokoříme hranici 500 studentů, kteří se sjedou soutěžit na University of Cambridge a University of Oxford. Je skvělé, že koncept z české univerzity zaujal i na takto prestižních vysokých školách,“ říká zakladatel a organizátor soutěže Jan Hrubeš, absolvent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Územní studie Pardubice-Červeňák (soutěž Urbanistický projekt roku 2023)
Pardubice odhalí plány na proměnu Červeňáku: příroda, vyhlídky i naučné stezky

Studentské týmy budou v časovém limitu řešit až 60 úloh z různých oblastí chemie. Soutěž učí zájemce o chemii aplikovat chemické poznatky v nových situacích, proto je během řešení úloh možné používat literaturu. Chemiklání odstartuje v prostorách Fakulty chemicko-technologické v 10 hodin. Vyhlášení výsledků pořadatelé plánují ve 14 hodin v aule Univerzity Pardubice.

„Velký zájem o soutěž vedení fakulty těší, protože u mladé generace chceme dlouhodobě podporovat zájem o vědu a chemii zvlášť. Věřím, že mnozí z nadaných soutěžících se k nám po maturitě vrátí, aby započali studium na naší fakultě,“ uvedl prof. Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické, která dlouhodobě nabízí talentovaným soutěžícím příslib mimořádného stipendia v prvním ročníku, pokud se stanou jejími studenty.

Zastupitelstvo Pardubic schválilo uzavření trojstranné budoucí darovací smlouvy, díky níž se pro město otevírá možnost získat do několika let do svého vlastnictví sportovní areál Slovany
Pardubice vymění pozemky s developery. Město získá sportoviště i cyklostezku

Soutěž každoročně spolu s Fakultou chemicko-technologickou Univerzity Pardubice a spolkem Alumni scientie bohemicae vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Letos je partnerem i pardubická firma Explosia a.s.

(Tisková zpráva)

Mohlo by vás zajímat: Výsun největšího lanového mostu v Česku začal. Labe má překlenout do léta

Zdroj: Michal Žampach