Přes 32 tisíc korun se podařilo vybrat na třetím ročníku charitativní akce Choltický deštník.

„Smyslem tohoto festivalu je přilákat do areálu choltického zámku návštěvníky i účinkující, kteří zaplacením vstupného nebo svým vystoupením podpoří činnost Centra Paraple. To už od roku 1990 pomáhá lidem postiženým poškozením míchy zpět do běžného života," konstatovala za organizátory benefiční přehlídky Hana Kubelková.

„Jsme rádi, že i letošní třetí ročník se setkal u diváků s velkým ohlasem. Na Choltický deštník dorazilo v sobotu kolem šesti stovek návštěvníků, což jsou obdobné počty jako v předchozích letech," poznamenala Hana Kubelková.

Asi největší ohlas letos mělo divadelní představení choltických ochotníků. Ti se při této příležitosti rozhodli uvést hru Záskok. Jejím autorem není nikdo menší než nedoceněný český génius Jára Cimrman, o jehož odkaz dodnes tak láskyplně pečují členové kultovního pražského divadla pojmenovaného po tomto vše᠆umělovi v čele se známým hercem, scénáristou, textařem, spisovatelem a také dlouholetým patronem Centra Paraple Zdeňkem Svěrákem.

Své umění na Choltickém deštníku předvedla také romská kapela Le Čhavendar, která nabídla unikátní spojení romského folkloru, latiny, flamenca a jazzu.

Tradice, kulturu a folklor Zlatých hor pak představil tamní spolek Zlatohoráků. V jeho podání došlo i na ukázku rýžování zlata.

Zaujala také Hruška, dudácká kapela vystupující v chodských krojích v čele s dudačkou Bárou Holakovskou, choltičtí písničkáři a kytaristé Antonín Hrdý a Jan Čermák, které na housle doprovodila Irena Stojanová, nebo skupina K-K-Projekt, jež připomněla návštěvníkům legendární písně Karla Kryla.

Zájem byl rovněž o hipoterapii, lukostřelbu, komentované prohlídky choltického zámku, discgolf či výstavu obrazů a soch z Ateliéru Josef a přeloučského klubu umění nazývaného Art Club.