S nadcházející sezonou veder a následných bouřek přichází také varování od hasičů. Řádění živlů totiž na mnoha místech způsobuje škody, kterým se dá předcházet. Zapomínat by lidé ale neměli ani na vlastní osobní bezpečí. Stojí proto za to připomenout některá základní pravidla.

„Je-li předpovídaná bouřka, doporučujeme raději nepodnikat žádné výlety do přírody a vyčkat na příznivější počasí. Zastihne-li nás přece jenom bouřka na výletě ve venkovním prostředí, dbejte maximální opatrnosti a nepodceňujte její nástrahy,“ upozorňuje mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Jak se chránit?

Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy, zejména velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, obecně pak veškeré stavby chráněné bleskosvodem.

„Rozhodně se neschovávejte pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal či v menších staveních bez bleskosvodu. Pozor na stavení s porušenou statikou, jako jsou zpustlé polorozpadlé objekty, kde v případě úderu blesku hrozí další narušení zdiva a následné zřícení,“ varuje mluvčí.

Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí, jako jsou třeba sloupy elektrického vedení, vysokých osamocených stromů. Nebezpečné jsou také vodní plochy. Nikdy se za bouřky neopírejte o zeď či skalní stěnu. Snažte se také za bouřky nezůstávát na kopcích a holých pláních.

Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně se nedoporučuje pokračovat v chůzi a ani shlukování do skupiny. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe. Na zem si rozhodně nelehejte.

„Jelikož je blesk vlastně silný elektrický výboj atmosférického původu, velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování či práce s elektrickými spotřebiči – třeba sekání trávy elektrickou sekačkou,“ uvádí Vendula Horáková.

Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty. Důvod je jasný – kov působí stejně jako hromosvod. Naopak ideální úkryt před bouřkou může být automobil. Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu, a to i v případě, že by přímo do vozidla blesk skutečně uhodil. Je to díky fyzikálnímu principu Faradayovy klece. Blesk sjede do země po povrchu karoserie, posádku uvnitř neohrozí.

Další možná rizika

Bouřky jsou často doprovázeny silným větrem, který při pobytu venku také představuje riziko. Buďte v bezpečné vzdálenosti od vysokých stromů, hrozí totiž vyvrácení stromu, lámání větví. „Také silný vítr může způsobit přetržení elektrického vedení. Dráty shozené na zem mohou být stále pod proudem, proto se je nesnažte odhazovat a zavolejte raději odborníky. V případě silného větru doporučujeme doma preventivně zabezpečit okna, ukotvit volně ležící předměty,“ doporučuje mluvčí hasičů.

K bouřkám mnohdy neodmyslitelně také patří prudký přívalový déšť, který může způsobit povodně. „S tím je nutno počítat při výběru tábořiště. Hasiči každý rok evakuují děti z letních táborů umístěných na březích potoků a řek, které ohrožovalo náhlé rozvodnění. V takových případech jde mnohdy i o život a v Pardubickém kraji již v červenci v několika případech k takovým případům došlo,“ upozorňuje na další nebezpečné situace Vendula Horáková.

Ochrana proti bleskům se kromě osob týká také budov. Ze statistik hasičů jasně vyplývá, že po zásahu bleskem hoří častěji budovy bleskem neopatřené než naopak.

„Počet požárů objektů chráněných hromosvody oproti objektům bez hromosvodů je podstatně nižší. I škody jsou výrazně vyšší u požárů objektů bez hromosvodů. Pokud vezmeme jen skupinu požárů objektů, které byly osazeny hromosvody, pak lidé namítají – proč hromosvod? Vždyť nás stejně neuchrání. Pravda je ale jinde. Většina požárů objektů chráněných hromosvodem byla způsobena jednak nekvalitním hromosvodem nebo poškozeným,“ uvádí ředitel odboru prevence pardubických krajských hasičů Pavel Nejtek.

Příkladem může být požár usedlosti, kdy svod hromosvodu byl volně položen na plechovém úžlabí. Jak to tedy mohlo dopadnout? Blesk našel jímač, ale byl sveden přímo do střechy.

Znamená to, že je důležité hromosvod instalovat, ale také průběžně kontrolovat a udržovat, jinak nebude funkční a v některých případech bude situaci ještě zhoršovat.