Začínal s morčaty

„Když jsem byl malý, začal jsem chovat morčata, poté jsem domů z lesa nosil kavky a podobně. Rodiče sami viděli, že to není jen nějaké dětské šílenství, a tak jsem mohl začít chovat ptáky, želvy, potom se přidala teraristika a kočky. Poté, co jsem se oženil a měl tak své vlastní zázemí, splnil jsem si sen, který jsem měl už od mala a začal chovat šelmy. Chovatelství je pro mě droga,“ prohlásil Roman Navrátil.

Jeho chov nyní čítá šest rysů. „Mladé se mi bohužel ještě odchovat nepodařilo, doufám, že to přijde letos. Kromě zoologických zahrad ale ještě mladé rysy neodchoval nikdo, je to složitá záležitost a běh na dlouho trať,“ vysvětlil chovatel.

Kromě rozmnožování je podle Navrátila největším problémem chovu rysů legislativa. Rys totiž patří mezi vymírající druhy, a tak je jeho chov ošetřen hned několika zákony. „Těžké je i rysa sehnat, žádná zoologická zahrada vám ho totiž neprodá,“ konstatoval Roman Navrátil.

Útoku od rysů se Navrátil nebojí. „Jsou poloochočení. Teoreticky si každý myslí, že smečka chovatele okamžitě napadne, ale není tomu tak,“ ubezpečil chovatel.

Časová náročnost

Pokud by někdo chtěl chovat rysa nebo jinou šelmu, musí podle Navrátila nejdříve pořádně zhodnotit své možnosti, a to především prostorové, finanční a časové. „Začínající chovatel si musí uvědomit, že se bude muset rysovi věnovat dvacet a možná i více let. Musí si být jist, že je to opravdu to pravé ořechové,“ doplnil Roman Navrátil, jehož chov je veřejnosti přístupný.

Rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou Evropy a náleží mezi druhy chráněné Bernskou konvencí. Podle českých zákonů patří k silně ohroženým a chráněným druhům, které je zakázáno lovit. Vyskytuje se v lesnaté oblasti Eurasie od Pyrenejí po východní Sibiř, Koreu, střední a západní Asii. Základním prostředím rysa je lesní porost, v horách může vystupovat až na hřebeny. Ve větší části Evropy byl téměř vyhuben.

(len)