Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přednost mají obchvaty měst. Dálnice musí počkat, řekl Bárta

Východní Čechy /FOTOGALERIE/ - Peněz ve státním rozpočtu je málo, ale ne všechny silniční stavby ve východních Čechách se přeruší. Slíbil to v pátek ministr dopravy Vít Bárta, který přijel do Hradce Králové, Pardubic a na závěr i do Chrudimi, kam kvůli obligátní a výmluvné zácpě dorazil se čtvrthodinovým zpožděním.

18.9.2010 29
SDÍLEJ:

Ministr Bárta na inspekční cestě po východních ČecháchFoto: Karolína Dopitová

Ostatně, Chrudimáci si nemohli přát nic lepšího. Jen ať ministr pocítí naše problémy s tranzitem na vlastní kůži. A podařilo se. Stavět se bude.

„Obchvaty měst mají nyní, kdy musíme obracet každou korunu, v každém případě přednost před stavbou dlouhých úseků dálnic,“ slíbil Bárta.

Konkrétní termíny ale odmítl upřesnit, odmítl plané sliby. Vedení obou krajů má nyní za úkol předložit mu soupis největších silničních priorit.

Chrudim a Náchod mohou výskat. Možná předčasně…???

Chrudim a Náchod si mohou po pátku výskat. Ministr dopravy Vít Bárta, který si přijel obhlédnout rozestavěné silnice v regionu, dal jasně najevo, že obchvaty měst v investičních prioritách upřednostní před stavbou dálnic R35 a především D11.

„Peněz je málo a musíme pečlivě vybírat, na co je dáme. Prioritou je pro nás bezpečnost obyvatel a chodců ve městech. Například peníze, které jsou určeny na třetí patro obří křižovatky v Opatovicích, je lepší použít na konkrétní obchvaty obcí a měst, které budou mnohem více sloužit lidem,“ řekl Bárta.

Královéhradecký a Pardubický kraj mají do měsíce vypracovat seznam nejdůležitějších silničních staveb, z nich pak ministerstvo vybere podle finančních možností.

Mezi řádky opatrných slov Bárty se ale dalo vyčíst jedno: pokračování pražské dálnice D11 nyní vzhledem k investičním škrtům rozhodně není na pořadu dne. Stát bude rád, když se podaří vyřešit spor s farmářkou Ludmilou Havránkovu a dostaví se alespoň tři zbývající kilometry do Hradce.

Větší prioritu má pro Bártu dálnice R35 z opatovické křižovatky na Vysoké Mýto a Olomouc. Ale i ta nyní musí počkat, nejpodstatnější je podle něj dostavět obchvaty tranzitem zahlcených měst. Ledaže by se na stavbu dálnic našel soukromý investor.

Ministr přitom odmítl slibovat jakékoliv termíny. „To už tady bylo, obchvaty jsou stále odkládané a lidé už ztrácejí trpělivost, jak ukázala čtvrteční blokáda v Náchodě. Nebudu dávat plané sliby.“

Pro hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France je Bártovo upřednostnění obchvatů zklamáním. „D11 je prioritou pro náš kraj, pro jeho rozvoj, zatímco R35 jako severní alternativa brněnské D1 má spíš celostátní význam,“ uvedl Franc.

Jen „částečná spokojenost“ zazněla i z úst pardubického hejtmana Radko Martínka. Jeho náměstek pro dopravu Jan Tichý se před Bártou na barevných prezentacích chlubil, kolik silnic by se dalo postavit, kdyby stát dokázal na dodavatelských cenách šetřit tak, jak to podle jeho slov umí Pardubický kraj.

V Chrudimi ministr uvízl v zácpě

Do Chrudimi, kam mířil besedovat se zdejšími obyvateli rozhořčenými kvůli odkládanému obchvatu, přijel ministr Bárta z Pardubic se čtvrthodinovým zpožděním. Příjezd byl beznadějně ucpaný. Jako každý den odpoledne, jako každý pátek.

A tak si ještě musel na posledních 300 metrů zapnout majáček na autě.

„Dělám to nerad. Ale musím uznat, že to je asi nejvýmluvnější důkaz toho, že chrudimský obchvat je skutečně zapotřebí,“ přiznal.

Chrudimákům pak řekl přesně to, co chtěli slyšet. Stavět se bude! Výstavba byla odblokována a ještě letos se rozběhne archeologický výzkum. Nejpozději v roce 2012 bude ale zahájena stavební část obchvatu. Při jednání se stavebními firmami byla navíc vyjednána téměř 300milionová sleva.

Debata ale byla mnohem klidnější, než mnozí čekali. Ani nebyla plná zasedačka. „Jestli se tam do diskuze přihlásilo pět lidí, tak je to všechno. Vlažnost debaty mě překvapila,“ řekla diskutérka Petra Králová.

(zprav)

18.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení