Koupila byt loni v září a těšila se, že do půl roku bude bydlet. Skutečnost je ale jiná! „Nejprve jsme zaplatili rezervační poplatek a do konce loňského roku jsme uhradili 90% z ceny bytu, což bylo asi 1 600 000 korun. První termín kolaudace měl být letos v lednu,“ vysvětlila majitelka jednoho z rozestavěných bytů v komplexu v Milheimově ulici, která si nepřála uvést své jméno.

Jenže firma Kvalt má dluhy a je proti ní nařízena exekuce, takže lidé, kteří si koupili byt v rezidenčním domě, musí čekat, jestli Kvalt stavbu dokončí nebo se rozestavěného komplexu ujme někdo jiný.

„Na stavbu jsme se chodili koukat a viděli jsme, že se na staveništi skoro nic neděje,“ uvedla poškozená klientka. „V květnu se pak stavba zastavila úplně,“ dodala.

Jednatel společnosti Kvalt Radoslav Mareš s budoucími majiteli bytů vůbec nekomunikoval a neozýval se ani realitní kanceláři Zeus, která byty nabízela.

Majitelce nedodělaného bytu se příliš nelíbil ani postup realitní kanceláře. „Všechno jsme si museli zjišťovat sami. Firma Zeus nám ani nesdělila, že se kolaudace posune,“ řekla. Ředitel firmy Zeus Vlastimil Freiberk se brání, že nemohl poskytovat nepodložené informace. „Pokud jsem neměl zprávu potvrzenou od investora, nemohl jsem ji šířit dál. Naše firma by se tím vystavila možným sankcím ze strany firmy Kvalt,“ vysvětlil Freiberk.

V komplexu dvou bytových domů bylo nabízeno celkem 68 bytů a také garážová stání. Podle původního plánu měla celá stavba stát asi 110 milionů korun. Část bytů již je dostavěných. „Jedenáct bytů je v podstatě dokončených, ale nemůžeme tam majitele pustit, dokud nedojde ke kolaudaci,“ pravil Freiberk.

Majitelka nedokončeného bytu doufá, že se situace co nejdříve vyřeší. „Jsou i lidé, kteří s bytem počítali a nyní mají velké problémy. Někdo například bydlí už půl roku u rodičů,“ popsala klientka pro Pardubický deník.

Podle Freiberka udělala tato klientka chybu, že zaplatila celou částku najednou. „Byt bylo možné splácet postupně, ale investor nabídl klientům, kteří zaplatí hned, zvýhodnění. Mnozí toho využili a doplatili na to,“ konstatoval ředitel realitní kanceláře.

Podávat trestní oznámení však podle něj nemá smysl. „Myslím, že někteří klienti se o to pokusili, ale policie případ údajně odložila. Investor se totiž může vymlouvat, že hodlá stavbu dokončit,“ vysvětlil Vlastimil Freiberk.

„Nyní záleží na bance a investorovi, jestli se rozhodnou předat stavbu někomu jinému. Problém je, že neexistuje zákon, který by k tomu investora donutil,“ dodal.

Komplikace nastaly i se samotným prodejem bytů. „Firma Kvalt využila svého práva a jako investor si některé byty vyčlenila a začala je sama nabízet. Ten prodej s námi ovšem nijak nekoordinovali, takže jsme se museli od smluv podepsaných jejich firmou distancovat. Některým klientům jsme museli přidělit jiné byty, protože ty jejich firma Kvalt prodala,“ podotkl Vlastimil Freiberk.

Dohledat skutečné vlastníky firmy Kvalt je značně složité. Ve vlastnické struktuře společnosti jsou zapleteny ještě firmy HIPPOinvest Group z Brna a pražská CACHET INVEST. Ve všech těchto firmách figuruje či figuroval v různých pozicích Radoslav Mareš z Třebíče. Není bez zajímavosti, že firma HIPPOinvest Group chtěla před několika lety investovat do přestavby pardubického Letního stadionu.

(Lukáš Dubský)