Chvaletice Na začátku července dostala elektrárna ve Chvaleticích od pardubického krajského úřadu emisní výjimku. Podle ní by mohla v příštích letech vypouštět do ovzduší až 300 kg rtuti a 330 tun oxidů dusíku nad limit, platný v Evropě od roku 2021.

I když dostala od kraje zelenou, nemá zatím vyhráno.

Proti rozhodnutí se postavilo několik organizací a obec Bukovka. Spor nyní řeší Ministerstvo životního prostřední (MŽP), kam se aktivisté odvolali.

Protest na bagru

„O odvolání proti rozhodnutí ohledně výjimky z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice rozhodneme v polovině listopadu. Dosud jsme čekali na vyjádření dotčených orgánů,“ informovala mluvčí MŽP Petr Roubíčková.

Podle ředitele elektrárny Václava Matyse potřebují Chvaletice výjimku, aby získaly dostatek času na vyladění technologií a splnění nových emisních limitů.

„Je třeba zdůraznit, že jde o miliardové investice a velmi sofistikované operace na úrovni aplikovaného výzkumu,“ uvedl Václav Matys.

Mezitím se spor, kdy aktivisté poukazují na škodlivost hnědouhelné elektrárny, dostal i do severočeského Mostu¨. Tam osm mladých lidí obsadilo obří bagr v lomu Vršany. Ten okupovali několik dní.