Elektrárna Chvaletice musela na konci uplynulého roku žádat o navýšení emisí prachu pro rok 2019. O zvýšení takzvaných emisních stropů rozhodl Pardubický kraj.

Chvaletické elektrárně se stropy zvýšily o takové množství prachu, o jaké se snížily třem jiným energetickým provozům. „Tento krok nezvýší celkové množství emisí v ovzduší a je v souladu s legislativou,“ oznámil mluvčí elektrárny Petr Dušek. Elektrárna se dohodla na výměně části emisních stropů s Elektrárnou Opatovice a teplárnami v Komořanech a Plzni.

Ochrání Chvaletice

„Tyto elektrárny mají ale dlouhodobě dostatečnou rezervu a administrativní ‚výměna emisních stropů‘ ke konci roku nepovede ke snížení jejich emisí, ale naopak ochrání elektrárnu Chvaletice před porušením jejích emisních stropů za rok 2019, a tudíž i před placením možné pokuty,“ upozornil Lukáš Hrábek z Greenpeace.

Ekologickým aktivistům se nelíbí, že krajský úřad zvyšoval elektrárně limity již před dvěma lety, upozornili také na to, že podle Integrovaného registru znečištění vedeného Ministerstvem životního prostředí a portálem Cenia je chvaletická elektrárna největším zdrojem polétavého prachu v České republice.

Terminál Jana Kašpara na letišti v Pardubicích.
Letišti ubyli cestující. Chce přetáhnout linky z Prahy

Nejenže v roce 2018 vypouštěla nejvíce prachu ze všech uhelných elektráren, překonala dokonce i ostravské ocelárny.

Možná podjatost

Aktivisté navíc připomněli, že o stropech rozhodovali úředníci krajského úřadu v Pardubicích. Ti řešili také výjimku týkající se limitů emisí rtuti a oxidů dusíku, kvůli jejich možné podjatosti však v prosinci Ministerstvo životního prostředí předalo řízení do rukou úředníků z Olomouckého kraje.

„Ti samí úředníci jsou v jednom řízení s elektrárnou Chvaletice podjatí a podle slov hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického nemohou správně rozhodnout, v druhém řízení se ale nebojí dát provozovatelům elektrárny razítko, které jim dovoluje více znečišťovat ovzduší,“ řekl Robert Hrdina ze spolku Zastavme elektrárnu Chvaletice s tím, že úředníci navíc rozhodli o navýšení stropů 20. prosince, tedy ve stejný den, kdy ministerstvo vydalo prohlášení o jejich možné podjatosti.

Podle krajského úřadu bylo ale o navýšení stropů rozhodnuto již dlouho před tím. „Rozhodnutí bylo vydáno již 4. prosince 2019, tedy ještě před tím, než byly všechny úřední osoby Krajského úřadu Pardubického kraje vyloučeny z řízení o výjimce z úrovní emisí,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

Proti nadměrnému znečištění polétavým prachem chce elektrárna v následujícím období bojovat novými látkovými filtry za 1,5 miliardy korun. „Látkové filtry mají vysokou účinnost při čištění spalin, a to nejen od emisí prachových částic, ale také od rtuti a dalších škodlivin,“ upřesnil Dušek.

Ilustrační foto. Kůrovec.
Boj s kůrovcem: Kraj uvolní deset milionů

Dočasná chyba Facebooku: Za stránkou Greenpiss stojí lidé z elektrárny

V pátek se kvůli chybě na sociální síti Facebook provalilo, kdo stojí za stránkou Green-piss, která přetváří název ekologické aktivistické skupiny Greenpeace ve sprosté slovo a která se do ekologických aktivistů dlouhodobě trefuje.

Některým uživatelům se chybu Facebooku podařilo vyfotit. Stejné jméno stálo za příspěvky na stránce jak chvaletické elektrárny, tak na stránce Greenpiss.Zdroj: Facebook/ František MarčíkDočasná chyba umožnila odhalit, kdo spravuje různé stránky. Ukázalo se tak, že do stránky Greenpiss přispívá novinář Radek Kovanda, který zároveň dělá na Facebooku PR pro chvaletickou elektrárnu a snaží se o vytváření jejího pozitivního veřejného obrazu.

Na stránku Greenpiss Kovanda podle svých slov začal přispívat loni v létě. „Tón té stránky mi připadal trochu moc agresivní, tak jsem nabídl přímo lidem, kteří tu stránku spravují, jestli bych tam občas nemohl dát nějaký příspěvek, a oni souhlasili,“ uvedl Kovanda pro server Aktuálně.cz s tím, že za tuto aktivitu ho platí lidé, kteří mají vazby na společnost Seven Energy, jež elektrárnu ve Chvaleticích provozuje.