Elektrárna ze skupiny Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače žádá o emisní výjimku pro limity oxidu dusíku a rtuti už několik let. Provozovatel dostal v minulosti výjimku na šest let, během kterých firma chtěla provoz zařízení zmodernizovat tak, aby splnilo normy. Rozhodnutí následně soud ale několikrát zrušil a věc vrátil až na ministerstvo. Hnědouhelná elektrárna tak ani po pěti letech jednání nemá platnou výjimku na vypouštění škodlivin. Do vzduchu se dostává více emisí, než dovolují nové evropské limity, které platí od roku 2021.

Pardubický kraj rozhodl o emisních limitech pro Elektrárnu Chvaletice. Verdikt je zatím tajný.
Pardubický kraj rozhodl o emisních limitech pro chvaletickou elektrárnu

Rozhodnutí o výjimce postupně vydával Krajský úřad Olomouckého kraje, poté ministerstvo životního prostředí. Proti společnosti navíc vystupují dlouhodobě ekologické organizace v čele s Hnutím Duha nebo Greenpeace. Soudní spory se tak táhnou více než pět let.

„Jádrem sporu je posouzení, zda krajský soud dospěl ke správným závěrům zejména ve vztahu k otázce, zda v případě rozhodnutí o změně integrovaného povolení byly splněny zákonné podmínky pro udělení emisní výjimky,“ odůvodnil nyní Nejvyšší správní soud (NSS).

Krajský soud emisní výjimku zrušil naposledy loni v říjnu. Nyní ale provozovatel uspěl se svou kasační stížností a soud předešlé rozhodnutí změnil.

Chvaletická elektrárna
Chvaletická elektrárna se topí ve změti úředních a soudních procesů

Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) rozhodnutí o odebrání chvaletické elektrárně výjimku z emisních limitů nebylo dost podložené.

„V právě přezkoumávané věci NSS nezjistil okolnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by požadovaná emisní výjimka pro Elektrárnu Chvaletice mohla přispět k překročení mezních hodnot kvality ovzduší. Naopak správní orgány ve svých rozhodnutích vyhodnotily, že v nejvíce zasaženém území (obci Spytovice) je dlouhodobě plněn standard kvality ovzduší, “ zmiňuje rozsudek, který je dostupný na úřední desce Nejvyššího správní soudu (NSS). O dalším osudu elektrárny tak bude rozhodovat opět krajský soud. Ten výjimku původně zrušil.

„Až rozsudek nabyde právní moci, obnoví se tedy platnost emisní výjimky pro Elektrárnu Chvaletice a krajský soud bude muset rozhodnout znovu v souladu se závěry NSS," uvedl pro ČTK zástupce elektrárny Petr Dušek. Elektrárna i nadále trvá na tom, že získaný čas využívá k provedení potřebných investic na ekologizaci elektrárny.

Elektrárna je dlouhodobě terčem kritiky ekologů.

Soud opět zrušil emisní výjimku pro elektrárnu ve Chvaleticích
Nejistá budoucnost chvaletické elektrárny. Kraj nerozhodl, udělá to ministerstvo

„Případ elektrárny Chvaletice, která výjimku z emisních limitů nemá, a přesto limity neplní, je naprostá fraška. Tam by mělo ministerstvo životního prostředí co nejrychleji zasáhnout a sjednat nápravu,“ řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Spor o požadované limity ale nekončí. Řízení stále pokračuje o povolení výjimky z emisních limitů má rozhodnout ministerstvo životního prostředí.

Elektrárna Chvaletice

Elektrárna Chvaletice je tepelná elektrárna spalující hnědé uhlí a je jedním z největších výrobců elektřiny v České republice. Od roku 2016 prochází rozsáhlou ekologizací s cílem snížit emise škodlivých látek a naplnit tak požadavky evropské legislativy. Elektrárna byla v roce 2018 třetím největším zdrojem emisí CO2 v České republice. V minulosti byla chvaletická elektrárna cílem protestů různých organizací.